Samochody w firmie – wszystko, co warto wiedzieć

Jak zoptymalizować koszty przy zakupie samochodu firmowego? Oto wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu.

Zakup samochodu firmowego

Samochody w firmie mogą zostać nabyte na cztery sposoby. W zależności od tego, na jaką ścieżkę się zdecydujemy, efekt pod kątem kosztów i wartości dodanej może być różny. Oto dostępne opcje:

  • Zakup samochodu za własne środki – bez zbędnej biurokracji, kredytów i dodatkowych zobowiązań: po prostu kupujemy auto.
  • Zakup auta na kredyt na samochód – bank udziela nam kredytu na zakup samochodu, który staje się walorem chroniącym jego interes, dopóki nie spłacimy kredytu. Dzięki temu stawka takiego zobowiązania może być niższa.
  • Zakup auta na kredyt gotówkowy – gdy nie chcemy brać kredytu na samochód, możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy i nabyć samochód za zdobytą w ten sposób gotówkę.
  • Leasing samochodu – to umowa, która nie jest do końca zakupem; w pewnym sensie możemy uznać ją za umowę najmu samochodu. Mamy dostęp do auta, uiszczamy pewną opłatę (stanowiącą koszt, który możemy odliczyć od podatku), jednak nie dostajemy pojazdu na własność. Często po końcu leasingu auto wraca do firmy, która nam go udzieliła. Możliwy jest jednak także zakup samochodu po zakończeniu okresu leasingu.

Leasing samochodu używanego – czy jest to możliwe?

Leasing jest bardzo popularnym sposobem finansowania samochodu firmowego. Może sięgnąć po niego firma, która dopiero wkracza na rynek i nie ma dużej zdolności kredytowej. Dodatkowo sam koszt leasingu obejmuje także inne opłaty związane z korzystaniem z samochodu – na przykład ubezpieczenie.

Polecane  Zakup oprogramowania - wszystko co musisz wiedzieć

Samochody w firmie nie muszą jednak być zupełnie nowymi modelami z salonu. Czy istnieje możliwość wzięcia w leasing pojazdu używanego, by zredukować koszty? Umowa tego typu jest możliwa, choć najczęściej dotyczy tylko konkretnych modeli; są to przeważnie dosyć „młode” pojazdy. Stawka za takie zobowiązanie jest zdecydowanie niższa niż w sytuacji, gdy podejmujemy się leasingu nowego auta. Opłacalność zależy od szczegółów danej umowy leasingowej, lecz zdecydowanie jest to opcja warta rozważenia, gdy zależy nam na jak największej redukcji kosztów.

Jak działa amortyzacja samochodu firmowego?

Samochody kupione na firmę podlegają amortyzacji. Muszą jednak stanowić środek trwały – domyślnie są to auta, których wartość wynosi więcej niż 10 000 złotych. Sama amortyzacja to koszt, który ponosimy podczas eksploatacji jakiegoś dobra, w tym przypadku samochodu. Zwróćmy uwagę na słowo koszt: to kolejny wydatek, który możemy zawrzeć w rozliczeniu kosztów naszej działalności, co ma znaczenie dla wysokości naszego podatku. Pojazd jednak nie podlega amortyzacji w każdej sytuacji, a jej stawka może być różna.

Amortyzacja nie ma zastosowania na przykład wtedy, gdy kupujemy samochód poprzez leasing. W takiej sytuacji do kosztów wpisuje ją najczęściej firma, od której otrzymaliśmy auto. Przy kredycie na zakup samochodu amortyzacja może być rozegrana w różny sposób – warto zapoznać się ze stanowiskiem banku. Jeżeli kupujemy pojazd za pieniądze z kredytu bankowego lub po prostu za nasze środki, amortyzacja funkcjonuje w normalny sposób.

Polecane  Praca zdalna – jak przygotować do niej firmę

Ile wynosi amortyzacja samochodów w firmie?

Jeśli decydujemy się na zakup samochodu i chcemy zastosować amortyzację, możemy skorzystać z niej zarówno w przypadku auta używanego, jak i nowego. Pojazd, który był eksploatowany przez przynajmniej 6 miesięcy (okres tuż przed nabyciem), może być poddany amortyzacji indywidualnej. Jej stawka to 40% przy okresie 2,5 roku. Nowe auto może być za to poddane amortyzacji liniowej – w tej sytuacji zyskujemy możliwość amortyzacji 20% przez 5 lat. Wartość ta może być wyższa, szczególnie gdy przewidujemy, że koszt eksploatacji pojazdu będzie wyższy, na przykład przez intensywne użytkowanie. W takim przypadku okres amortyzacji można skrócić (do 3 lat i 7 miesięcy); jednocześnie odpowiednio wzrośnie wtedy wartość roczna amortyzacji (do 28%).

Samochody w firmie a amortyzacja liniowa

Aby lepiej zobrazować, jak działa amortyzacja samochodu firmowego, posłużmy się przykładem. Kupujemy nowy samochód, którego koszt wynosi 50 000 złotych. Amortyzacja miesięczna wyniesie zatem:

  • 50 000 zł (koszt zakupu) razy 20% – 10 000 zł;
  • 10 000 zł dzielone przez 12 miesięcy (20% to stawka roczna amortyzacji, a okres amortyzacji to 5 lat) – 833,33 zł.

W takiej sytuacji amortyzacja wynosi aż 833 zł.

Samochody w firmie a amortyzacja indywidualna

Inaczej wygląda sytuacja zakupu auta używanego. W tym przypadku amortyzacja może mieć różną wartość – jest ona dobierana indywidualnie według potrzeb podatnika, a maksymalna stawka wynosi 40% przez 2,5 roku.

Dla zobrazowania tej sytuacji załóżmy, że kupujemy auto używane przez ostatnie 6 miesięcy, które kosztowało 12 000 złotych. Jeżeli interesuje nas najkrótszy okres amortyzacji, czyli 2 i pół roku, otrzymujemy następującą wartość:

  • 12 000 zł (koszt zakupu) razy 40% – 3 000 zł;
  • 3 000 zł dzielone przez 12 miesięcy (okres amortyzacji to 2,5 roku) – 400 zł.
Polecane  Szkolenia pracownicze – czy rozwój kapitału ludzkiego się opłaca?

W tej sytuacji amortyzacja wynosi natomiast 400 zł.

Co jeśli nie chcę dokonywać amortyzacji?

Warto jednak pamiętać, że prawo zakłada sytuację, w której nie chcemy amortyzować środka trwałego. Gdy na przykład staramy się o kredyt, dodatkowe koszty związane z eksploatacją pojazdu mogą przeważyć o jego otrzymaniu. Nie zawsze jest więc wskazane ustalanie maksymalnej wartości amortyzacji. Niewątpliwie jednak dla większości przedsiębiorców wiedza o tym, że mogą tak zrobić, będzie zachętą do wyposażenia się w pojazd, który pośrednio lub bezpośrednio przyczyni się do zwiększenia dochodów.

Jeśli nie chcemy amortyzować środka trwałego, możemy wybrać amortyzację na poziomie 0%. Są to przypadki jednostkowe – przedsiębiorcy częściej decydują się na nieco niższą stawkę amortyzacji przy dłuższym okresie. Ostatecznie wartość amortyzacji i tak wyniesie 100% wartości środka trwałego.

Czy sprzedaż samochodu firmowego wiąże się z odprowadzeniem podatku dochodowego i VAT-u?

Gdy chcemy pozbyć się pojazdu służbowego, musimy zastanowić się, jakie zobowiązania fiskalne wiążą się z taką transakcją. Sprzedaż samochodu firmowego prawie zawsze wymaga od nas odprowadzenia podatku dochodowego, chyba że dany pojazd został wycofany z użytku firmowego (konieczne jest oświadczenie) sześć lat przed potencjalną sprzedażą. W praktyce oznacza to, że podatek dochodowy i tak lepiej jest rozliczyć – spadek ceny pojazdu przez te 6 lat prawdopodobnie będzie wyższy od kwoty podatku. Są to jednak wartości, które należy przeanalizować osobno dla każdej sytuacji. Sprzedaż samochodu firmowego prawie zawsze wymaga także odprowadzenia podatku VAT w standardowej stawce 23%.

Kredyt samochodowy – czy mogę postawić na używane samochody w firmie?

Aktualnie można zaciągnąć zarówno kredyt samochodowy na samochód używany, jak i kredyt samochodowy na samochód nowy. Jest to zazwyczaj dość prosty proces, a niektóre banki – na przykład Santander Consumer Bank – bank od kredytów – przewidują kredyty także na pojazdy sprowadzane z zagranicy. Wybierając odpowiednią ofertę, warto przeanalizować stawki, a także zweryfikować warunki przyznania kredytu, by wybrać najbardziej opłacalną opcję.