Planujesz remont biura? To świetna okazja, by zoptymalizować późniejsze wydatki na jego utrzymanie. Zobacz, w jaki sposób ekologiczne rozwiązania w biurze mogą przyczynić się do obniżenia jego kosztów.
Ekologia i ekonomia – czy to przeciwstawne dążenia?
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ekologia i ekonomia mogą iść w parze. W drugiej połowie ubiegłego wieku rozwinęło się myślenie, według którego optymalizacja kosztów polegała na wykorzystaniu jednorazowych materiałów czy tanich komponentów. Hiperkonsumpcja plastiku i wytwarzanie ogromnej ilości odpadów bynajmniej nie przysłużyły się środowisku. Dziś tren ten zdecydowanie się odwraca – nie tylko w prywatnych wyborach konsumentów, ale i w postawach firm. Ekologiczne biuro to jeden z licznych aspektów powszechnej walki o dobro środowiska naturalnego. Można jednak pogodzić interes planety z własnym, ponieważ ekologiczne rozwiązania w biurze często przyczyniają się do oszczędności jego właściciela.
Dzieje się tak ze względu na obcięcie wydatków, jakie generuje nieekologiczne podejście do zarządzania przestrzenią biurową. Ekologiczne biuro troszczy się o zasoby, a zatem o wodę, prąd czy papier. Ograniczenie ich zużycia przekłada się bezpośrednio na ograniczenie funduszy wydawanych na nie. Jeśli na przykład zmniejszysz użycie prądu, wybierając urządzenia energooszczędne, zmaleją Twoje rachunki za prąd. To samo dotyczy wody czy papieru (z tą różnicą, że ograniczenie zużycia papieru nie obniża rachunków, a wydatki na zakup artykułów biurowych).
Ekologiczne biuro i okno energooszczędne
Okna odgrywają znaczącą rolę w ekologicznym biurze. Jeśli Twój plan remontowy obejmuje także wymianę okien, warto o tym pamiętać. Po pierwsze okna są miejscem, przez które ucieka sporo ciepła w sezonie grzewczym. Nieszczelne okna mogą odbić się na rachunkach za ogrzewanie. Dlatego warto sięgnąć po okno energooszczędne, które ma wysoki poziom izolacji termicznej – pozwala zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczeń.
Okno energooszczędne powinno być też duże. Dlaczego? Ponieważ światło słoneczne jest ekologiczne i darmowe. Jeśli tylko to możliwe, zapewnij swoim pracownikom jak najwięcej światła słonecznego, na przykład planując rozkład biurek tak, by znajdywały się niedaleko okien. W ten sposób sztuczne światło elektryczne będzie rzadziej używane, a co za tym idzie – rachunki za nie zmaleją.
Termoizolacja
Jeśli przeprowadzasz gruntowny remont biura, warto też pomyśleć o dobrej termoizolacji. Pozwala ona zaoszczędzić podwójnie: w sezonie grzewczym obniża rachunki za ogrzewanie, bo ciepłe powietrze nie wydostaje się na zewnątrz biura; w upalne miesiące zaś umożliwia mniejsze wydatki na klimatyzację, ponieważ zatrzymuje ciepłe powietrze na zewnątrz.
Docieplenie pomieszczeń biurowych i wspomniana wcześniej wymiana okien mogą jednak generować większe koszta remontu. Opłacają się w dłuższej perspektywie, jednak wymagają większej inwestycji. W takich sytuacjach można wspomóc się kredytem – takim jak Mistrzowski kredyt Gotówkowy od Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Dzięki temu wprowadzimy ekologiczne rozwiązania, których nie da się wdrożyć przy innej okazji, bo tylko remont biura pozwala na takie działania.
Oświetlenie w biurze ekologicznym
Remont biura to także świetna okazja do wymiany oświetlenia. Jest to też jedna z bardziej intuicyjnych rzeczy wprowadzanych w ekologicznym biurze. Żarówki energooszczędne cieszą się powodzeniem już od pewnego czasu. Są droższe, ale zwykle wystarczają na dłużej, a jednocześnie zużywają zauważalnie mniejszą ilość energii elektrycznej. Z dłuższej perspektywy zawsze warto wybierać żarówki o jak najwyższej klasie energooszczędności.
Jednak same żarówki energooszczędne nie rozwiązują kwestii ekologicznego oświetlenia. Pamiętaj o tym, o czym wspomnieliśmy wyżej – najbardziej ekologiczne i jednocześnie najbardziej ekonomiczne jest światło słoneczne. Upewnij się, że to główne źródło światła w Twoim biurze. Jeśli musisz je doświetlać – wieczorami lub w czasie niepogody – wykorzystuj tylko konieczną ilość światła, to znaczy zaprojektuj oświetlenie tak, by dało się włączyć nie tylko wszystkie żarówki, ale też ich część – tyle, ile aktualnie potrzeba.
Remont biura to także szansa na wymianę wyposażenia
Choć remont biura niekoniecznie oznacza wymianę wyposażenia biurowego (a także biurowej kuchni czy toalety), warto mimo wszystko wziąć to po rozwagę. A jeśli zdecydujemy się także na ten krok – postawić na rozwiązania ekologiczne.
Będą to wszelkiego rodzaju energooszczędne kuchenki elektryczne, czajniki i tym podobne elementy wyposażenia. W kuchni sprawdzi się także zmywarka, zwłaszcza taka z opcją ekonomicznego zmywania. Należy tylko pamiętać, by uruchamiać ją po zapełnieniu.
Warto też wymienić stare urządzenia biurowe, takie jak drukarki czy kopiarki, na nowsze, bardziej oszczędne w eksploatacji modele. Chociaż w tej dziedzinie najlepiej rozważyć redukcję obiegu papierowych dokumentów. Dziś obieg większości dokumentów może odbywać się w formie cyfrowej – jest ona zdecydowanie bardziej ekologiczna i ekonomiczna, łatwiej też zarządzać takimi plikami. Zastanów się zatem, jak ograniczyć ilość drukowanych stron. A jeśli wydruk jest konieczny, postaw na papier z odzysku – nie tylko tańszy, ale i przyjazny planecie.
Ekologiczne biuro – na czym jeszcze polega jego opłacalność
Ekonomiczny aspekt opłacalności ekologicznego biura został już omówiony. Wydaje się jasne, że zmniejszenie rachunków za prąd czy wodę jest opłacalne. Warto jednak pomyśleć o jeszcze innym aspekcie opłacalności takiego rozwiązania. Otóż troska o ekologię jest istotnym elementem wizerunkowym i może przyciągnąć czy przekonać do nas różnych kontrahentów.
Klienci coraz chętniej wybierają firmy, które oferują rozwiązania ekologiczne, widać to na wielu rynkach, między innymi w branży kosmetyków czy żywności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przez ekologiczne biuro wpisać się w ten trend. Pokazujemy w ten sposób, że dla naszej firmy ważne są wartości wspólne dla ogólnego dobra.