Nowy samochód na firmę to wydatek, na który wielu przedsiębiorców nie może sobie pozwolić przy wykorzystaniu w całości środków obrotowych. W związku z inflacją, m.in. ze względu na wzrost kosztów zakupu surowców, ceny aut w ostatnich miesiącach rosły, przez co trudno jest uzbierać określoną kwotę na nabycie pojazdu, który spełni oczekiwania.
W takim przypadku trzeba szukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest leasing. Polskie prawo w tym zakresie jest jednak dość skomplikowane. Dlatego trzeba dobrze poruszać się w bieżących przepisach, by zmaksymalizować zyski z leasingu.
Dlaczego warto wziąć auto w leasing?
Leasing samochodu wiąże się z licznymi korzyściami. Podstawową jest fakt, iż nie trzeba jednorazowo opłacać zakupu auta. Można w tym przypadku skorzystać z atrakcyjnych form finansowania, w ramach którego płatność za pojazd dla firmy odbywa się ratalnie. Dzięki leasingowi nie następuje zatem zamrożenie środków firmowych, które można użyć do inwestycji lub też finansowania bieżącej działalności. Korzystając z leasingu, nie trzeba się ponadto martwić oceną ze strony leasingodawcy. Weryfikacja nie jest w tym przypadku tak szczegółowa, jak przy kredycie. Tzw. scoring jest obecnie mocno zautomatyzowany. Wysokość rat można dopasować do bieżących możliwości. Tak elastyczne podejście sprawia, że leasing nie jest produktem trudno dostępnym. Decydując się na leasing, można ponadto skorzystać z atrakcyjniejszej propozycji. Podczas zwykłych zakupów w salonach samochodowych często okazuje się, że dany model pojazdu jest niedostępny i trzeba oczekiwać na niego wiele tygodniu lub też jego konfiguracja nie jest zgodna z oczekiwaniami.
Decydując się na pojazd leasingowany, można ponadto skorzystać z dobrego pakietu ubezpieczeniowego z dużymi zniżkami. Oprócz tego firmy leasingowe zapewniają za stosunkowo niewielką opłatą dostęp do bogatych pakietów związanych z serwisowaniem i naprawą pojazdu objętego umową. Tzw. full leasing, o którym mowa, zapewnia spokój w każdej sytuacji. Przedsiębiorca, który z niego korzysta, może dzięki temu skupić się na tym, co najważniejsze – a więc na prowadzeniu swoich bieżących spraw.
Leasing a koszty uzyskania przychodu i limity podatkowe
Leasing samochodu jest rozwiązaniem korzystnym podatkowo, pełniąc funkcję swoistego rodzaju tarczy podatkowej. Szczególnie jego operacyjna odmiana pozwala na znaczne obniżenie podstawy opodatkowania, a w konsekwencji – podatku dochodowego do zapłaty. Do tzw. kosztów uzyskania przychodu można wówczas zaliczyć nie tylko ratę leasingową, ale również wszelkiego rodzaju opłaty i prowizje, czynsz inicjalny (czyli tzw. opłatę wstępną) i ubezpieczenie. Nie można także zapomnieć o kosztach eksploatacyjnych, czyli o serwisie, paliwie, parkingach lub opłatach za autostradę. W tym przypadku niezbędne jest jednak ustalenie, czy dany pojazd jest wykorzystywany tylko i wyłącznie do celów służbowych, czy też jednocześnie służbowo i prywatnie. Jeśli chodzi o tę pierwszą sytuację, niezbędne jest prowadzenie wówczas szczegółowej ewidencji poszczególnych wyjazdów. W innym przypadku do kosztów uzyskania przychodu będzie możliwe zaliczanie tylko 75% kwoty widniejącej na fakturze zakupowej.
Decydując się na leasing samochodu, trzeba – tak samo jak w przypadku kredytu lub zakupu pojazdu za gotówkę – wziąć pod uwagę obowiązujące limity podatkowe. Od 2019 r. nie można wrzucić w koszty uzyskania przychodu wydatków na pojazdy o wartości powyżej 150 tysięcy złotych. Większość poruszających się po polskich drogach aut nie jest jednak aż tak drogich. Średnio leasingowane auto jest warte około 100 tysięcy złotych. Jeśli nie będzie to zatem pojazd luksusowy, lecz w standardowej wersji, nie trzeba się martwić o utratę możliwości rozliczania całej raty za zakup w kosztach uzyskania przychodu, w przypadku jego rozliczania w czasie.
Jak znaleźć najlepsze rozwiązanie na rynku, jeśli chodzi o leasing?
Poszukując najlepszej propozycji leasingu auta, warto zwrócić uwagę na porównywarki online, jak np. najlepszekonto.pl. Dostępny jest na niej aktualny ranking tego typu produktów, uszeregowany na podstawie takich parametrów jak np.:
- Maksymalny okres trwania leasingu (zwykle jest to 5 lat, ale zdarza się, że jest to nawet 6-7, co zwiększa możliwości rozliczeniowe).
- Wysokość wymaganego przez leasingodawcę wkładu własnego – najwyższe pozycje w rankingu zajmują instytucje, w których można skorzystać z zerowego wkładu własnego lub bardzo wysokiej raty początkowej, która w najlepszej sytuacji sięga nawet 45% wartości pojazdu.
- Możliwość skorzystania z propozycji leasingu przez start-upy, które nie posiadają jeszcze historii kredytowej.
- Inne korzyści dla klientów, jak np. możliwość rozwiązania umowy z leasingodawcą w dowolnym momencie, bez dodatkowych opłat, opcja samodzielnej modyfikacji rat leasingowych na podstawie wcześniejszej spłaty kapitału, spłata w miesiącach sezonowych (gdy dany pojazd jest używany do działalności gospodarczej – np. traktor) czy też podpisywanie i obsługa umowy SMS-em lub telefonicznie. Szczególnie to ostatnie rozwiązanie zapewnia wygodne korzystanie z przedmiotu leasingu w zaciszu biura lub mieszkania, oszczędzając czas na dojazd do leasingodawcy.
Takie rankingi są aktualizowane niemal codziennie, dlatego nie trzeba się martwić o to, że figurujące na nich dane będą niezgodne z rzeczywistością. Dane w tym zakresie dostarczają pracownicy poszczególnych banków, obserwatorzy rynku, jak i sami klienci, którzy skorzystali z propozycji konkretnego leasingodawcy.
Źródło:
- https://carsmile.pl/blog/zalety-i-wady-leasingu
- https://www.najlepszekonto.pl/ranking-leasingow-samochodowych
- https://leasing.sos.pl/blog/czy-leasing-dalej-sie-oplaca/
- https://www.money.pl/gospodarka/auto-w-leasingu-czy-to-sie-oplaca-6664346449279776a.html