Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?

Jak i czy warto wykupić samochód z leasingu? Te pytania zadaje sobie wielu przedsiębiorców korzystających z pojazdów firmowych w działalności gospodarczej.

Decyzja w tym zakresie powinna być poprzedzona szczegółową analizą obowiązującego prawa. Dzięki temu wybierzemy najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie. Aby zrozumieć ten dylemat, na samym początku warto jednak odwołać się do definicji leasingu.

Czym jest leasing?

Leasing to bardzo rozpowszechniona forma użytkowania samochodów przez firmy. Można ją określić jak swoistego rodzaju wynajem. Formalnie rzecz biorąc, przy leasingu pojazd nie staje się bowiem własnością firmy. Jest on jedynie oddany do jej użytku w zamian za opłaty ratalne.

Właścicielem leasingowanego pojazdu jest inna firma (leasingodawca) lub dealer. Umowa leasingowa jest przewidziana na okres kilku lat. Po zapłacie ostatniej raty trzeba się zastanowić nad wykupem pojazdu. Opłata z tego tytułu może się różnić, w zależności od ustaleń w umowie.

Leasing samochodów nowych a leasing samochodów używanych

 

Gdy chcemy wziąć auto w leasing, nie musimy decydować się na fabrycznie nowy pojazd. Ta forma finansowania jest bowiem także dopuszczalna w odniesieniu do aut używanych. Leasingodawca wymaga jednak wówczas dodatkowego dokumentu – wyceny rzeczoznawcy. Ma ona uchronić nas przed zakupem wadliwego auta. Co niezwykle istotne, w leasing nie weźmiemy auta starszego niż 8-10 lat. W trakcie jego trwania mogą się ponadto pojawić dodatkowe koszty, jak wyższe ubezpieczenie, płatne przeglądy, coroczne badania techniczne i naprawy, których nie pokrywa gwarancja. To dlatego, gdy znajdziemy interesujące auto używane, powinniśmy poprosić leasingodawców o propozycje finansowania i zestawić je z tymi dotyczącymi nowych aut. Duża różnica w wysokości raty będzie skutecznym argumentem za leasingiem auta używanego.

Leasing o niskim i wysokim wykupie – kiedy, który się opłaca?

Przy podpisywaniu umowy na leasing samochodu możemy zdecydować się na niską lub wysoką kwotę wykupu. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Większość leasingodawców proponuje niski wykup. Choć raty w tym przypadku są podwyższone, to przy kwocie odstępnego na koniec umowy sięgającej 1-5% wartości auta, za kilkaset złotych możemy przecież nabyć pojazd wart kilkadziesiąt tysięcy. Otwiera to drogę do jego odsprzedaży z zyskiem. Niski wykup jest zatem korzystny, gdy firma chce korzystać z leasingowanego pojazdu dłużej niż okres umowy leasingu i nie planuje go wymieniać na nowy, traktując leasing jako kredyt, który pozwoli nabyć środek trwały na własność. Wysoki wykup leasingu to z kolei taki, w którym kwota odstępnego po spłacie wszystkich rat stanowi zwykle od 25 do 60% wartości auta. W trakcie trwania umowy leasingu w takim przypadku spłacamy jedynie kwotę odpowiadającą spadkowi wartości danego przedmiotu w czasie. Wysoki wykup to korzystne rozwiązanie przede wszystkim wtedy, gdy firma chce uzyskać jak najniższe koszty początkowe i bieżące. Wpłata wstępna w leasingu z wysokim wykupem to najczęściej 0% wartości auta, a same raty miesięczne są często niższe o 40-60% niż przy leasingu z niskim wykupem. Leasing z wysokim wykupem jest zatem doskonałym rozwiązanie, gdy firma dopiero rozpoczyna swoją działalność i chce zminimalizować koszta stałe. Umowa z dużą ratą wykupu będzie także korzystna wówczas, gdy firma nie planuje nabyć przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy, tylko zwrócić go leasingodawcy.

Bez względu na wysokość ostatniej raty możemy samochód służbowy z leasingu przeznaczyć do działalności gospodarczej lub do celów prywatnych

Wykup auta na firmę – podstawowe informacje

Niezależnie od formy leasingu – to, w jaki sposób będziemy musieli się zachować po wykupie pojazdu od leasingodawcy, będzie uzależnione od tego, jaka była jego wartość na fakturze wykupowej. Jeśli przekracza ona 10.000 zł, musimy potraktować taki samochód jako nowy środek trwały. Wiąże się to z koniecznością jego amortyzacji. Musimy mieć na uwadze to, że korzystaliśmy już wcześniej z tego pojazdu, nie możemy zastosować w tym przypadku indywidualnej/przyspieszonej stawki rozliczenia kosztów w czasie. Zgodnie z przepisami podatkowymi jest to bowiem samochód, który traktujemy jak nowy, a nie używany. Gdy z kolei faktura wykupowa na pojazd nie przekroczy kwoty 10.000 zł, to taki wydatek zostanie zaliczony jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do użytkowania. Kwotę 10.000 zł należy traktować jako netto, jeśli jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Gdy z kolei nie jesteśmy VAT-owcami, kwotę 10.000 zł powinniśmy traktować jako wartość brutto.

Poleasingowe auto po wykupie możemy w każdej chwili sprzedać. Rozliczymy się wówczas z jego sprzedaży tak samo jak ze zbycia innych składników majątku. Będziemy musieli zatem rozpoznać CIT i VAT.

Wykup auta do celów prywatnych – czy to się opłaca?

Wykup leasingu auta do celów prywatnych jeszcze do końca 2021 r. mógł być opłacalnym rozwiązaniem. Niestety wiele zmieniły w tym zakresie przepisy tzw. Polskiego Ładu. Od początku 2022 r. ta osoba, która będzie chciała uniknąć podatku od dochodu ze sprzedaży poleasingowego pojazdu, musi czekać aż sześć lat od wycofania samochodu z firmy. Mówi o tym przepis art. 10 ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT. Istnieje jednak pewna drobna furtka w tym zakresie. Otóż podatku od dochodu możemy uniknąć, jeśli pojazd wykupiony na siebie, jako osobę fizyczną, przekażemy w darowiźnie osobie bliskiej, z zerowej grupy podatkowej. Dzięki temu będzie ona mogła sprzedać samochód bez podatku już po upływie pół roku. Jest to rozwiązanie dostępne przy darowiźnie na małżonka, zstępnych (syna, córkę, wnuki, prawnuki), wstępnych (matkę, ojca, dziadków), rodzeństwo, ojczyma i macochę. Sama darowizna również nie będzie podlegać opodatkowaniu. Wynika to ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Źródła:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/602861,leasing,wysoki-wykup-w-leasingu–czy-to-sie-oplaca,1,1
  2. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/leasing/co-trzeba-wiedziec-o-umowie-leasingowej-jak-wykupic-samochod-z-leasingu/463f7fn
  3. https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-jak-wykupic-auto-z-leasingu-osoba-fizyczna-spolka-krok-po-kr,nId,5779051
  4. https://leasing.sos.pl/blog/jak-korzystnie-wykupic-samochod-z-leasingu/