Posiadanie samochodu w firmie stało się niezbędne. Nawet przedsiębiorstwa świadczące usługi zdalnie muszą mieć do dyspozycji auto. W niektórych branżach jest to wręcz podstawowe narzędzie pracy. Można się jednak zastanawiać, czy zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, można wziąć samochód w leasing.
A może prowadzisz już działalność od dłuższego czasu, ale chcesz rozwinąć swój biznes i nie zrobisz tego bez nowego samochodu? Leasing to bardzo popularna forma sfinansowania auta, dostępna nawet dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Co trzeba o tym wiedzieć?
Leasing to nie umowa kupna-sprzedaży!
Warto przede wszystkim wiedzieć, że leasing na firmę jednoosobową jest dostępny nawet od pierwszych dni prowadzenia własnej działalności. Dlatego jest to forma finansowania samochodu firmowego dostępna zarówno dla młodych firm, jak i dla przedsiębiorców, którzy już od dłuższego czasu działają na rynku. Właściciele JDG podlegają takim samym regulacjom w kwestii leasingu jak spółki czy przedsiębiorstwa z sektora dużych firm. Bez problemu można więc podpisać umowę na leasing samochodu.
Warto jednak wiedzieć, że sam leasing samochodu to specyficzna umowa. W aspektach prawnych bardziej przypomina najem samochodu niż zakup auta. Wybierając leasing operacyjny, otrzymujemy auto do dyspozycji, ale na warunkach firmy leasingowej, która przez cały czas trwania umowy jest właścicielem pojazdu. Oznacza to, że możemy korzystać z auta za opłatą, ale nie jest ono naszą własnością. Można jednak wykupić auto na własność po zakończonym okresie leasingu lub podpisać nową umowę na leasing innego pojazdu. Natomiast wybierając leasing finansowy, po zakończeniu umowy z firmą leasingującą automatycznie stajemy się właścicielem pojazdu.
Amortyzacja a leasing w JDG
Nawet prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, warto korzystać z instrumentów podatkowych, które pozwolą nam płacić niższe podatki. Warto więc wspomnieć o amortyzacji samochodu firmowego, która jest bardzo powszechnie stosowana przez firmy różnej wielkości i z różnych branż. Czy możliwa jest amortyzacja samochodu firmowego wziętego w leasing?
Jak najbardziej jest to możliwe, ale sama amortyzacja będzie zależna od rodzaju leasingu, jaki został wybrany przez przedsiębiorcę! Po prostu wybierając leasing operacyjny, do kosztów uzyskania przychodu zaliczamy wszystkie opłaty związane z przedmiotem umowy, czyli z leasingowanym samochodem, a po jego wykupie możemy zamortyzować sam pojazd. Wybierając zaś leasing finansowy, do wyżej wspominanych kosztów możemy wpisać jedynie część odsetkową raty leasingowej. Ale za to my wprowadzamy pojazd do ewidencji środków trwałych swojej JDG, a co za tym idzie – możemy regularnie odprowadzać odpisy amortyzacyjne.
Czy w leasing można wziąć tylko nowe auto prosto z salonu?
Widząc propozycje leasingu od różnych marek samochodowych, przede wszystkim widzimy auta nowe, prosto z salonu. Oczywiście są one najpopularniejsze, choćby przez wzgląd na to, że jesteśmy ich pierwszym użytkownikiem. Jednakże w leasing można wziąć nie tylko samochody osobowe, ale też auta dostawcze, motocykle, maszyny budowlane, a nawet maszyny rolnicze. Wszystko w zależności od naszych potrzeb.
Dobrze jest też wiedzieć, że w leasing można wziąć nie tylko nowe pojazdy. Wiele firm oferuje również używane auta osobowe, które np. inna firma wykorzystywała przez rok i zdała po zakończeniu swojej umowy leasingowej. Można więc wziąć w leasing samochód używany, który być może lepiej będzie dopasowany do naszych wymagań względem auta firmowego.
Ile kosztuje leasing?
Zanim zaczniemy szukać samochodu firmowego, warto się zastanowić, czy nas na takie auto stać. Prowadząc JDG przez długi czas, można mieć rozeznanie w comiesięcznych kosztach prowadzenia działalności, jak i potencjalnych dochodach, na które można liczyć w każdym miesiącu. Jednak dopiero zaczynając własny biznes, mamy tylko biznesplan i prognozy zysków. Dlatego zawsze warto przemyśleć i przekalkulować, czy stać nas na leasing i sfinansowanie firmowego auta w ten sposób.
To, ile rzeczywiście kosztuje leasing dla JDG, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważna jest sama wartość auta. Im droższy samochód wybierzemy, tym wyższe będą raty leasingowe. Także czas trwania umowy jest istotny. Tutaj – podobnie jak w umowach o kredyt – im dłuższy czas spłaty, tym niższe miesięczne raty będziemy spłacać. Liczy się też wkład własny. Im większy tzw. czynsz inicjalny, czyli wpłata własna, tym mniejszy będzie całkowity koszt leasingu, a co za tym idzie – będziemy mieli niższe raty do spłaty.
Czy leasing samochodu dla JDG się opłaca?
To pytanie również można rozpatrywać na wiele sposobów. Większość osób odpowie na nie po prostu przez pryzmat kosztów. Leasing jest kosztem, który można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a zatem jest pożądany z punktu widzenia optymalizacji płaconych podatków. Samochód podlegający umowie leasingowej, w zależności od rodzaju leasingu, można też amortyzować, co również jest zaletą. Ponadto w ramach umowy leasingowej najczęściej otrzymujemy prawo do dyspozycji autem i możliwość jego wykupu po zakończeniu umowy do celów firmowych lub prywatnych. A jeśli samochód nie spełnił naszych oczekiwań, możemy zawrzeć umowę leasingową na inne auto lub zakupić pojazd w inny sposób.
Dla JDG leasing może być świetnym sposobem pozyskania firmowego pojazdu, ponieważ nie trzeba jednorazowo ponosić kosztu jego zakupu lub podpisywać umowy kredytowej z bankiem, do której potrzebna jest zdolność kredytowa. Można wpłacić jedynie ratę inicjalną i później regularnie wpłacać miesięczne raty i mieć pojazd służbowy, który jest nam niezbędny do prowadzenia działalności. Dzięki temu nie trzeba jednorazowo ponosić dużego wydatku, jakim byłby zakup wybranego samochodu. Z powodzeniem można zoptymalizować koszty i płacić za leasing, który pozwoli nawet JDG mieć firmowy samochód.
Źródła:
- https://leasing.sos.pl/blog/leasing-czy-amortyzacja-samochodu-co-lepsze/#leasing-a-amortyzacja–wynajmujesz-czy-kupujesz
- https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001436