Leasing bez wpłaty własnej – czy to możliwe?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej niezbędne są określone narzędzia pracy, takie jak samochód służbowy. Niestety, wysokie ceny modeli salonowych nie pozwalają często na ich zakup za gotówkę. W takim przypadku możemy się jednak posiłkować korzystnym podatkowo leasingiem.

W wielu propozycjach firm leasingowych niezbędna jest wpłata własna. Stanowi ona zabezpieczenie przedmiotu finansowania. Choć czynsz inicjalny nie jest zawsze wysoki, jego wyłożenie może być kłopotliwe dla wielu firm. Na szczęście można go uniknąć.

Dlaczego leasing jest korzystny podatkowo dla firm?

Leasing, oprócz tego, że pozwala na rozłożenie płatności za samochód służbowy na mniejsze części, dbając o firmowy cash flow, jest korzystnym rozwiązaniem pod względem podatkowym i to bez względu na rodzaj finansowania (leasing operacyjny i finansowy). Jeśli chodzi o ten pierwszy, firma finansująca swoje auto może zaliczyć bowiem część odsetkową i kapitałową rat leasingowych, opłatę wstępną oraz wykup auta po okresie umowy do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku leasingu finansowego firma korzystająca (czyli użytkownik auta) zalicza z kolei do kosztów uzyskania przychodu tylko część odsetkową rat, ale za to może amortyzować pojazd jako swój środek trwały.

W przypadku leasingu korzyścią podatkową jest też odliczany z opłaty wstępnej i rat podatek VAT, co pozwala na zmniejszenie zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego. Jeśli jesteśmy przedsiębiorcami, możemy się zdecydować na jedno z dwóch rozwiązań, tj. odliczanie podatku VAT w wysokości 50% lub 100%. Skorzystanie z tego drugiego współczynnika jest możliwe, gdy używamy samochodu wyłącznie w celach służbowych i jest prowadzona w tym zakresie zgodna z przepisami ewidencja. Jeśli samochód jest wykorzystywany także do celów prywatnych, możesz odliczyć od związanych z nim wydatków (czyli także opłaty wstępnej i raty leasingowej) jedynie 50% podatku VAT.

Ze względu na liczne korzyści podatkowe leasing pojazdów służbowych jest częściej wybieranym rozwiązaniem niż kredyt samochodowy.

Leasing a branża i rodzaj działalności

Leasing samochodu to forma finansowania, w której nie ma żadnych dodatkowych ograniczeń, jeśli chodzi o branżę lub rodzaj działalności. Jest on dostępny zarówno dla spółek prawa cywilnego, jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółek kapitałowych. Z leasingu skorzystają także przedstawiciele wolnych zawodów, jak np. rolnicy, księgowi czy też lekarze prowadzący prywatną praktykę lekarską.

Opłata wstępna przy leasingu – co warto wiedzieć?

Opłata wstępna, zwana również czynszem inicjalnym, to zwykle jeden z warunków otrzymania leasingu. Jest ona bezzwrotna, a w razie takiej konieczności leasingodawca może z niej skorzystać na pokrycie ewentualnych zaległości w opłaceniu rat. Najczęściej wartość opłaty wstępnej to od 0 do 40% ceny pojazdu.

Choć w propozycjach wielu firm pojawia się opłata wstępna przy leasingu, to na rynku działają także takie, które nie wymagają wpłaty własnej. Leasingodawcy stosują w tym zakresie pewne kryteria wewnętrzne, które pozwalają na ocenę tego, czy leasing bez wpłaty własnej jest dostępny. Może mieć na to wpływ szereg kwestii. Najczęściej brane pod uwagę są tryb zawarcia umowy, sytuacja finansowa firmy i wartość przedmiotu leasingu. Firmy leasingowe przychylnym okiem patrzą ponadto na przedsiębiorców, którzy mają duże doświadczenie zawodowe w danej branży i wykształconą kadrę specjalistów, dodatkowe zabezpieczenia finansowe czy też aktywne kontrakty, które potwierdzają, że firma ma płynność finansową. Pod uwagę brany jest jednak także staż przedsiębiorstwa na rynku. Ten ostatni warunek jest najbardziej istotny. Firmy, które dopiero pojawiły się na rynku i działają nie dłużej niż pół roku, nie uzyskają leasingu bez wpłaty własnej.

Warto mieć na uwadze także to, że przy specjalistycznych pojazdach, takich jak ciągniki, autobusy czy też samochody ciężarowe, wymogi leasingodawcy są wyższe ze względu na wzrost ceny przedmiotu leasingu. Przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z takiego leasingu, musi się liczyć wówczas z większą listą wymogów niż ten, którego marzeniem jest proste kompaktowe auto do jazdy miejskiej.

Jak uzyskać leasing bez wpłaty własnej i jakie są tego konsekwencje?

Chcąc skorzystać z leasingu bez wpłaty własnej, musimy przejść przez gąszcz formalności. Leasingodawca może nas poprosić o takie dokumenty jak wpis do CEIDG, dowód osobisty, oświadczenie o stanie zobowiązań finansowych, oświadczenie o niezaleganiu w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym, roczna deklaracja podatkowa, a także, jeśli jest taki charakter działalności, umowę spółki. Dokumentacja przedstawiona leasingodawcy podlega szczegółowej weryfikacji. Na jej podstawie podejmowana jest decyzja na temat tego, czy leasing bez wkładu własnego zostanie przyznany.

Musimy mieć na uwadze to, że stawiając na leasing bez wpłaty własnej, będziemy opłacać wyższe raty miesięczne, a także wyższą ratę wykupową na koniec okresu umowy. To bardzo ważne nie tylko dla bieżącej działalności firmy, lecz także wtedy, gdy mamy zaplanowane większe inwestycje w przyszłości.

Alternatywy dla leasingu dla nowych firm

Nowe firmy, które nie mogą skorzystać z leasingu bez wpłaty własnej, mają do dyspozycji alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest najem długoterminowy. Pozwala on na korzystanie z wybranego do działalności gospodarczej pojazdu w formie abonamentu miesięcznego. Z najmu długoterminowego można korzystać przez określony czas, a następnie przejść na jedną z innych, dostępnych form finansowania, która będzie spełniać oczekiwania, jak np. leasing.

Źródła:

https://carsmile.pl/blog/zalety-i-wady-leasingu/

https://habza.com.pl/czy-mozliwy-jest-leasing-dla-nowych-firm-bez-wplaty-wlasnej-5/

https://www.cofidis.pl/leasing-bez-wplaty-wlasnej-kto-i-kiedy-moze-z-niego-skorzystac/