Czy wiesz, jaki powinien być damski strój biznesowy? Jakie są podstawowe założenia business dress code? Sprawdź, co musisz zrobić, aby prezentować się profesjonalnie w czasie spotkania biznesowego i nie tylko!
Strój biznesowy damski
Strój biznesowy damski to wbrew pozorom cały zbiór stylizacji, które obowiązują nie tylko podczas spotkań biznesowych. Dla wielu pań to jednocześnie codzienny sposób ubioru do pracy. Co więcej, strój biznesowy damski to naprawdę ogromne bogactwo wyboru odnośnie do garderoby oraz połączeń poszczególnych elementów stroju – szczególnie jeśli dodamy do tego różne poziomy elegancji oraz formalności Twojego outfitu. Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych porad odnoszących się do wyboru ubrania na spotkanie biznesowe lub do pracy, warto wspomnieć o podstawowych zasadach formalnego ubioru dla pań. Przede wszystkim powinnaś pamiętać, aby:
- zakrywać ramiona,
- nosić niewielkie dekolty, najlepsze są dekolty w łódkę, lepiej unikać jednak dekoltów w literę V,
- nosić buty, które nie odkrywają palców,
- nosić spódnice i sukienki o odpowiedniej długości – najwyżej tylko odrobinę powyżej kolana,
- robić subtelny i dyskretny makijaż,
- nie wyrażać swoim strojem przynależności do subkultury czy skrajnych poglądów,
- nie używać nazbyt intensywnych perfum.
Biznesowy dress code
Czy wiesz, czym jest biznesowy dress code? Po części wspomniano już o tym wcześniej, choć nie użyto dokładnie tego określenia. Otóż biznesowy dress code to po prostu zbiór zasad dotyczących ubioru biznesowego. Zresztą z różnego rodzaju dress code spotykamy się już od najmłodszych lat – ot np. w szkole, kościele, teatrze czy w czasie świąt, a później podczas wesel czy rozmów kwalifikacyjnych. W dorosłym życiu znacznie częściej ścierasz się z biznesowym dress code. Oczywiście dokładny dress code zależy do całej masy czynników, jak choćby zajmowanego stanowiska czy określonej okazji – czy tego dnia masz ważne spotkanie biznesowe z kluczowym kontrahentem, a może szkolisz swoich podwładnych? W niektórych miejscach możesz nie mieć dużego pola manewru w kwestii wyboru ubioru, może bowiem obowiązywać bardzo ścisły dobór garderoby.
Przygotowanie do spotkania biznesowego składa się z wielu elementów, nie da się jednak ukryć, że jednym z najważniejszych jest dobranie odpowiedniego stroju. Za jego pomocą powinnaś pokazać swój profesjonalizm oraz szeroki wachlarz kompetencji. Oczywiste jest również to, że stylizacja biznesowa zawsze powinna być perfekcyjnie czysta, schludna, a także dopasowana do Twojej sylwetki. Bezwzględnie musisz unikać tego, aby Twój outfit był pod jakimkolwiek względem wyzywający – w biznesowym stroju mile widziane jest zachowanie neutralności w niemal każdym względzie. Stosowanie dopasowany strój sprawi, że nie tylko będziesz prezentowała się elegancko, lecz również wzbudzisz wśród odbiorców czy współpracowników szacunek i poważanie. Jeśli lubisz ubrania over size, to raczej pozostaw je na inne okazje. Nie jest to dobry wybór jako strój do pracy czy na formalne spotkania. Co ciekawe, często nie bez znaczenia pozostaje nawet jakość ubrań oraz, co mniej zaskakujące, stonowana kolorystyka.
Wśród uniwersalnych zasad business dress code (niezależnie od płci) wymienia się:
- minimalizm,
- schludność,
- elegancję,
- prostotę,
- dopasowanie stroju do wzrostu i sylwetki,
- dopasowanie stroju do charakteru wykonywanej pracy,
- dopasowanie stroju do zajmowanego stanowiska,
- dopasowanie stroju do określonej okazji w środowisku zawodowym.
Bardzo ważne jest również to, że moda biznesowa kryje w sobie znacznie więcej możliwości, niż początkowo mogłoby się wydawać. Otóż zasadniczo wyróżnia się aż 3 rodzaje biznesowego dress code, zależnie od tego, na jaki poziom formalności chcesz się zdecydować. Najwyżej w tej hierarchii plasuje się business attire look. To strój w pełni formalny i zarazem najbardziej oficjalny, dlatego też obowiązują tu bardzo ścisłe zasady. Na pierwszym planie ma być zawsze elegancja, niezbędne w tym celu są stonowane kolory, takie jak czerń, granat, szarość i beż. Zwykle też business attire look jest zarezerwowany dla osób znajdujących się na najwyższych stanowiskach w firmie. Często też format ten wykorzystywany jest właśnie podczas spotkań biznesowych.
Nieco niżej w formalnej drabinie strojów biznesowych znajduje się business smart look. To strój biznesowy, w ramach którego możesz pozwolić sobie na nieco więcej swobody – choć oczywiście w dalszym ciągu jest on bardzo precyzyjnie dobrany i zgodny z ogólny zasadami biurowego dress code. W business smart look możesz zrezygnować z kostiumu, czyli żakietu i spódnicy, aby ten zestaw zastąpić sukienką o długości do kolan. Ponadto do Twojej dyspozycji pozostają też nieco bardziej zdecydowane kolory, choć nadal muszą być one zachowane w spokojnych i subtelnych barwach. Business smart look zazwyczaj noszą managerowie, dyrektorzy czy pracownicy obsługi klienta.
Business casual look to natomiast najbardziej swobodny strój biznesowy spośród wymienionych. W tym przypadku nie musisz nosić idealnie skrojonego żakietu, choć oczywiście wciąż obowiązuje Cię profesjonalny outfit. Chociaż zasady są tu znacznie mniej rygorystyczne, nadal nie są wskazane wyzywające czy krzykliwe kolory. Tak właściwie business casual look to po prostu połączenie casualowego looku z biznesowym ubiorem. Bez trudu dobierzesz znakomitą stylizację utrzymaną w tym właśnie charakterze. Biznesowy look wcale nie musi być nudny czy trudny do stworzenia. Warto się do tego jednak choć odrobinę przyłożyć, aby podczas ważnego spotkania biznesowego prezentować się elegancko i profesjonalnie.
Źródła:
- https://maamstyle.com/blog/stroj-biznesowy-damski-czyli-jak-ubrac-sie-do-pracy/
- https://nikitina.pl/stroj-biznesowy-glowne-zasady/index.html
- https://www.salebiznesowe.pl/blog/post/biznesowy-dress-code-damski-i-meski
- https://www.outfit.pl/damski-business-dress-code-podpowiadamy-jak-wygladac-profesjonalnie.html