Komputer to narzędzie niezbędne do prawidłowego prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Trudno sobie obecnie wyobrazić pracę bez klasycznego PC-ta lub laptopa. Korzystamy z niego m.in. w celu przeglądania poczty służbowej, przygotowywania pism i różnego rodzaju kalkulacji, odbywania konferencji czy też programowania lub zaawansowanych prac graficznych. Jak więc widać, brak komputera uniemożliwia bardzo często prawidłowe wykonywanie naszych obowiązków. Zanim zdecydujemy się jednak na jego zakup, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Dzięki temu dobierzemy sprzęt, który będzie spełniał swoją funkcję w konkretnej działalności gospodarczej.
Komputer do JDG – najważniejsze parametry
Zakup komputera na firmę nie należy do najprostszych zadań. Postęp technologiczny jest obecnie bardzo szybki i sprzęt, który jeszcze kilka lat temu był popularny w firmach, obecnie może nie spełniać określonych standardów. Wynika to z rosnących stale wymagań oprogramowania, które przez wzrost automatyzacji różnych procesów może nam obniżyć wydajność pracy komputera, gdy ma on przestarzałą konfigurację.
W pracy bardzo ważna jest przede wszystkim wydajność. Dzięki temu szybciej wykonamy szereg operacji, bez względu na to, czy wysyłamy maile, czy też pracujemy w arkuszach kalkulacyjnych lub korzystamy ze specjalistycznego oprogramowania. Za tę wydajność odpowiadają przede wszystkim trzy podzespoły – a więc procesor, pamięć RAM oraz dysk twardy. Obecnie dobry komputer do pracy na biurku powinien być wyposażony w procesor czterordzeniowy, pamięć RAM co najmniej 8 GB oraz szybki dysk SSD (który zapewnia sprawniejsze ładowanie się danych). Jeśli chodzi o jego pojemność – 256 GB to rozsądne minimum. Kluczowy w pracy biurowej jest ponadto odpowiedni zestaw złączy. Dobry komputer biurowy ma ponadto kilka złączy USB nowszej generacji, zapewniających szybki przepływ danych do dysku zewnętrznego i pozwalających na podłączenie kilku innych urządzeń. Przydatne będą ponadto wysokiej klasy złącza HDMI służące do podłączania sprzętu multimedialnego.
W pracy biurowej równie istotne mogą być w określonych przypadkach także inne podzespoły. Wszystko jest tutaj uzależnione od rodzaju prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Przykładowo dla projektantów, grafików oraz programistów bardzo ważnym podzespołem jest karta graficzna (tutaj warto postawić na dedykowaną zamiast zintegrowanej) oraz wydajna karta dźwiękowa[1].
Jeśli dużo się przemieszczamy, powinniśmy się zastanowić nad wyborem laptopa, dzięki któremu wykonamy wiele czynności, także poza biurem (np. w drodze lub w domu). Ciekawym rozwiązaniem są minilaptopy, które mają małą wagę i przez to nie obciążają nas, gdy jesteśmy w podróży biznesowej.
Zestawy biznesowe dostępne w ofercie sklepów komputerowych
Dobór sprzętu komputerowego dopasowanego w pełni do potrzeb naszej jednoosobowej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Mnogość zestawów i podzespołów może spędzać sen z powiek. Okazuje się, że nie musimy samodzielnie dokonywać konfiguracji sprzętu do biura. Sklepy stacjonarne, jak i online opisują bowiem bardzo często zestawy w odpowiedni sposób, jak np. „laptopy do pracy”, „komputer biurowy”, „sprzęt do biura”. Ich konfiguracja jest dostosowana do najpopularniejszych operacji wykonywanych w biurze i różni się od tej, która została zastosowana w komputerach do użytku domowego czy też w komputerach gamingowych, dla amatorów elektronicznej rozgrywki.
Zanim zdecydujemy się na konkretny PC lub laptop do pracy biurowej, dobrym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z pomocy specjalisty ds. sprzedaży w sklepie stacjonarnym lub online. Ponadto warto także zapytać o doświadczenia z pracy na sprzęcie o podobnej konfiguracji inne osoby, które prowadzą działalność gospodarczą (np. w rodzinie lub wśród znajomych).
Jak uzyskać środki na zakup komputera?
Aby zapewnić sobie wygodę codziennej pracy, powinniśmy zakupić komputer do pracy biurowej, który pozwoli nie tylko na sprawne przeglądanie internetu i przesyłanie maili, ale również obsługę zaawansowanego oprogramowania biurowego. Warto mieć jednak na uwadze to, że ze względu na kryzys na rynku związany z brakiem chipów, ceny sprzętu komputerowego w ostatnich dwóch latach znacznie wzrosły. Dobry sprzęt do jednoosobowej działalności gospodarczej to w związku z tym bardzo często koszt rzędu 3, 4, a nawet 5 tysięcy złotych. Może się zatem zdarzyć, że w dobie szalejącej inflacji nie będziemy mieli na swoim koncie niezbędnej ilości środków, by dokonać zakupu komputera do firmy, który spełni nasze oczekiwania. Jak sobie możemy z tym poradzić?
Istnieją dwa wyjścia z tej sytuacji. Po pierwsze możemy skorzystać z kredytu gotówkowego. Dzięki niemu rozłożymy płatność na dopasowane do nas raty. Mamy tutaj duże możliwości, jeśli chodzi o dobór liczby rat czy też ich zmienność (stałe lub malejące).
Innym rozwiązaniem są karty kredytowe. Oferta banków, jeśli chodzi o ten produkt, jest bardzo szeroka. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak karta kredytowa VISA TurboKARTA, którą prezentuje Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Co jest w niej tak niezwykłego, co sprawia, że cieszy się ona tak dużą popularnością, sprawdzając się przy zakupie sprzętu komputerowego?
VISA TurboKARTA – idealne rozwiązanie przy zakupie sprzętu komputerowego
VISA TurboKARTA będzie doskonałym rozwiązaniem wówczas, gdy zależy nam na szybkim podzieleniu płatności za sprzęt komputerowy na raty. Wystarczy, że zapłacimy nią za wybrany towar w sklepie, a następnie zalogujemy się do aplikacji mobilnej, by stworzyć nowy plan spłat ratalnych. Gdy określimy preferowaną kwotę i liczbę rat, musimy już tylko zatwierdzić je, wpisując swój kod PIN do aplikacji. Jeśli ze względu na brak dostępnych w danym momencie środków chcemy natomiast odroczyć nieco płatność za komputer, możemy z kolei skorzystać z kredytu bez odsetek z limitem do 5000 złotych, nawet na 54 dni. Wystarczy tylko, że dokonamy spłaty karty w ustalonym terminie (tzw. okresie bezodsetkowym), a nie poniesiemy dodatkowych opłat za kredytowanie zakupów.
VISA TurboKARTA to karta kredytowa, którą możemy otrzymać w oddziale, ale również bez wychodzenia z domu. W tym drugim przypadku wystarczy, że zadzwonimy na infolinię i zamówimy rozmowę z doradcą, który przeprowadzi nas szybko przez cały proces. Z takiej karty kredytowej będziemy mogli korzystać po jej aktywacji. Dokonamy jej wówczas, gdy karta fizycznie do nas dotrze i wykonamy określone czynności – czyli zadzwonimy do banku lub klikniemy przycisk „Aktywuj” w bankowości internetowej/ aplikacji mobilnej.
[1] https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-komputer-do-biura-wybrac-polecane-zestawy/, data dostępu: 1.12.2021.