Nowy komputer do pracy – 5 najważniejszych kwestii

Komputer to obecnie jedno z podstawowych narzędzi pracy. Przed jego zakupem, oprócz ceny, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, czyli pamięć RAM, procesor, rodzaj dysku, kartę graficzną czy też złącza. Dzięki temu dobierzemy sprzęt, który spełni nasze oczekiwania, jeśli chodzi o charakter wykonywanej przez nas pracy i aplikacji, z których na co dzień korzystamy. 

Pamięć RAM w komputerach biurowych

Pamięć RAM to podzespół komputera, który odpowiada za wydajność i szybkość działania systemu operacyjnego, a także wszystkich programów, które uruchamiamy w biurze. Przechowuje ona dane o działających aktualnie programach oraz procesach zachodzących w systemie. Im więcej programów działa na komputerze, tym większej ilości pamięci RAM będziemy potrzebować. Obecnie nowy komputer przeznaczony do wykonywania pracy biurowej powinien mieć minimalnie 4 GB pamięci RAM. Jeśli korzystamy jednak z bardziej zaawansowanych programów, szczególnie tych operujących grafiką, rozsądnym rozwiązaniem będzie komputer z 8 GB, a nawet 16 GB pamięci RAM. 

Procesor – serce komputera biurowego

Procesor to część komputerowa odpowiadająca za przetwarzanie procesów, które są obsługiwane przez nasz komputer. Koordynuje on pracę poszczególnych podzespołów naszego sprzętu, gwarantując, że wszystkie czynności wykonane na komputerze będą zgodne z naszymi priorytetami. Rozwój procesorów w komputerach biurowych jest bardzo dynamiczny, podobnie jak wzrost wymagań programów, na których pracujemy. Jaki procesor będzie zatem obecnie najlepszy do biura? Przede wszystkim kluczowa jest liczba rdzeni. Im jest ich więcej, tym większą liczbę instrukcji są one w stanie przetworzyć. Do potrzeb biurowych warto zakupić taki komputer, który będzie miał procesor czterordzeniowy. Innym z ważnych parametrów procesora jest częstotliwość jego taktowania, odpowiadająca za to, jak szybko generator zegara może generować impulsy. Optymalnym rozwiązaniem będzie tutaj wartość pomiędzy 2000 a 3000 Mhz. Im nowsza generacja procesora, tym na większą wydajność naszego komputera możemy liczyć. Na przykład, jeśli chodzi o procesory marki Intel, obecnie na potrzeby pracy biurowej za wystarczające uważane są te 7 lub 9 generacji. Kupując komputer stacjonarny do pracy z takim procesorem, zyskamy pewność, że będzie on wydajny jeszcze przez kolejne kilka lat. 

Polecane  Praca zdalna – jak przygotować do niej firmę

Dysk SSD czy HDD – który będzie najlepszy?

Dysk twardy to podzespół, na którym gromadzimy nasze dane. Możemy tutaj wybierać między dwoma jego odmianami. Dyski HDD są tańsze i często bardziej pojemne, przez co doskonale sprawdzają się jako magazyny danych. Jeśli chodzi natomiast o dyski SSD, to ich nowoczesna konstrukcja oparta o pamięć Flash zapewnia nie tylko miniaturyzację, ale również większą szybkość działania systemu oraz programów. I choć dyski SSD w tej samej cenie, co dyski HDD oferują zwykle mniejszą pojemność, to jednocześnie mogą znacząco poprawić efektywność naszej pracy. Stąd też powszechnie uważa się, że obecny sprzęt biurowy powinien być wyposażony właśnie w tego typu dysk. 

Karta graficzna – czy jest istotna przy sprzęcie dla biura?

Karta graficzna to podzespół komputera odpowiadający za renderowanie się grafiki oraz jej przekształcanie w obraz, który będzie zrozumiały dla danego wyświetlacza. W przypadku komputera przeznaczonego do wykonywania prac biurowych na arkuszu kalkulacyjnym i standardowym oprogramowaniu w zupełności wystarczającym rozwiązaniem będzie karta zintegrowana, czyli połączona z innymi układami. Pamięć takich kart jest współdzielona z pamięcią RAM. Gdy pracujemy jednak z zaawansowanymi programami graficznymi (przeznaczonymi np. do wykonywania map lub różnego rodzaju projektów wykorzystujących wysokiej jakości grafiki), powinniśmy postawić na profesjonalną kartę graficzną, która jest wydajniejsza przez to, że przetwarza wszelkie procesy związane z grafiką, takie jak np. wyświetlanie obiektów 3D, animacji oraz różnego rodzaju obrazów.  

Złącza w komputerze biurowym – co warto wiedzieć?

Dobry komputer stacjonarny do biura powinien być wyposażony w odpowiednią ilość wysokiej jakości złącz. Pozwoli to na podłączenie do niego potrzebnych do pracy sprzętów, zapewniając jednocześnie ich najlepszą wydajność pracy. Podstawowe złącze komputera biurowego to port USB. Komputer biurowy powinien mieć co najmniej trzy porty USB. Pozwoli to na podłączenie do nich jednocześnie np. myszki, drukarki oraz klawiatury. Równie istotny jest standard portów USB. Decyduje on o maksymalnej prędkości pracy. Obecnie standardem są porty USB 2.0 zapewniające transfer danych rzędu 60 MB/s, ale dostępne są także komputery z portem USB 3.2, gdzie możemy liczyć na prędkość przesyłania danych rzędu nawet 20 Gbit/s. Ważnym złączem komputerowym, przydatnym przy pracy biurowej, jest także złącze HDMI. Pozwala ono na podłączenie sprzętów będących przekaźnikiem obrazu i dźwięku, jak np. telewizor, monitor lub odtwarzacz DVD. Jedno lub dwa takie złącza w komputerze biurowym to podstawa. Tak samo istotna jest jednak ich wersja. Z jakością 3D i 4K poradzą sobie np. złącza HDMI 1,4 czy też HDMI 2. 

Polecane  Jak urządzić gabinet w domu?

Jak zdobyć środki na komputer?

W ostatnich miesiącach mieliśmy duży wzrost cen komputerów wynikający z pandemii koronawirusa. Był on związany z brakiem podzespołów sprowadzanych z krajów azjatyckich, ponieważ firmy na całym świecie w dużej mierze przechodziły na pracę zdalną. Stąd też obecnie możemy mieć problem z zakupem komputera z oszczędności. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie pożyczka online. Gdzie znajdziemy kredyt gotówkowy idealnie dopasowany do naszych potrzeb? Doskonałą ofertą może się pochwalić Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Znajdziemy tutaj kredyt przez Internet na konto, w ramach którego zdobędziemy dodatkową gotówkę i nie będziemy musieli w tym celu odwiedzać placówki bankowej. Możliwość skorzystania z oprocentowania stałego i zmiennego, rat od 3 do 72 oraz uzyskania środków w ciągu 24 godzin – to inne atuty oferty, którą przygotował Santander Consumer Bank.