Praca w domu cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w ostatnim czasie. Zalety tzw. home office dostrzega wiele firm, umożliwiając pracownikom wykonywanie swoich obowiązków z domowego zacisza. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty związane chociażby z wynajmowaniem biur. Z kolei dla pracownika oznacza brak konieczności dojazdu do pracy oraz większą elastyczność godzin poświęcanych na wypełnienia swoich zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że home office ma jedynie same zalety. Wiele osób pracujących w ten sposób skarży się na brak odpowiednich warunków do pracy i na trudności ze skupieniem uwagi. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zła organizacja pracy, a zwłaszcza miejsca przeznaczonego do tego celu. Kanapa w salonie albo kuchenny stół to nie jest odpowiednie miejsce do pracy. Jest nim za to gabinet. I warto go mieć w swoim domu, nawet wtedy, kiedy z domowego zacisza wykonujemy jedynie część obowiązków. Pytanie tylko – jak go urządzić?
Twój sposób na efektywną pracę – gabinet w domu
Wiele osób rozpoczynających pracę w trybie zdalnym zapomina o tym, jak ważna jest odpowiednia przestrzeń zapewniająca wygodę i możliwość skupienia swojej uwagi. Skutkuje to spadającym tempem pracy, brakiem efektywności i szybko pogłębiającą się frustracją, wynikającą ze zmęczenia i wydłużenia czasu realizacji kolejnych zadań. W rezultacie praca w domu – zamiast sprawiać przyjemność – w krótkim czasie staje się przykrą koniecznością i wywołuje niechęć. Tymczasem odpowiednia organizacja dnia oraz miejsca do pracy może rozwiązać te problemy, pozwalając cieszyć się zaletami płynącymi z home office. Od czego zacząć organizację domowego biura?
Z całą pewnością od znalezienia odpowiedniej przestrzeni. Miejsce do pracy nie może być przypadkowe. Nie wystarczy usiąść wygodnie na kanapie lub w ulubionym fotelu z laptopem i telefonem w ręku. To rozwiązanie sprawdza się na krótko. Jeszcze gorszym pomysłem jest praca w łóżku. Pracując w ten sposób przez kilka godzin, bardzo szybko można poczuć znużenie i dyskomfort. Z czasem zapewne pojawi się także ból pleców i karku, sztywnienie i mrowienie kończyn i wiele innych dolegliwości będących następstwem utrzymywania ciała przez długi czas w niewłaściwej pozycji. To zupełnie naturalne zjawisko.
Dolegliwości te z czasem mogą się nasilać, skutkując obniżeniem tempa i efektowności pracy. Na ich obniżenie wpływa również trudność w skupieniu uwagi, która z kolei jest wynikiem rozluźnienia, jakie pojawia się na skutek pracy w miejscu do tej pory kojarzonym wyłącznie z relaksem. Trudno się dziwić, że koncentracja spada, jeśli praca odbywa się np. w salonie przy włączonym telewizorze lub bawiących się obok dzieciach albo przy kuchennym blacie w czasie pomiędzy przygotowywaniem posiłków. Takie rozwiązania sprawdzają się na krótko albo wcale. To, co powinno zająć kilka godzin, w rezultacie będzie wymagało poświęcenia całego dnia. Dlatego też w trosce o higienę pracy i własny komfort warto zdecydować się na urządzenie domowego biura w specjalnie zagospodarowanym miejscu.
Biuro w domu – skup się na tym, co najważniejsze
Jeżeli w domu lub mieszkaniu znajduje się wolne pomieszczenie, warto je wykorzystać. Jeśli jednak wszystkie pokoje już są zajęte, wówczas można zaaranżować miejsce do pracy, wydzielając je z salonu lub sypialni. Ważne jednak, by urządzić je w taki sposób, aby zachować jego charakter, stwarzając jakby odrębną przestrzeń. Trzeba pamiętać też o tym, że mały gabinet w domu musi być funkcjonalny. Co to oznacza?
Otóż zarówno meble, jak i oświetlenie domowego biura muszą zapewniać optymalny komfort, niezbędny do wielogodzinnej pracy. Meble powinny być wygodne i stabilne, oświetlenie zaś na tyle jasne i ustawione pod odpowiednim kątem, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla oczu. Najlepiej ustawić meble w taki sposób, aby korzystać z naturalnego światła przez większą część dnia. Jest ono bowiem najlepszym źródłem światła przyjaznego dla oczu. Przed rozpoczęciem urządzania domowego gabinetu warto więc najpierw zrobić projekt wnętrza, uwzględniając w nim najważniejsze zasady dotyczące funkcjonalności pomieszczenia.
Wygodnie i efektownie
Bez wątpienia najistotniejszymi elementami wyposażenia domowego biura są meble. I to od ich skompletowania warto rozpocząć tworzenie całej aranżacji. Jakie powinny być? Na pewno spójne pod względem stylu. Dzięki temu wnętrze będzie efektownie wyglądać. Mogą nawiązywać do stylu panującego w pozostałych pomieszczeniach lub stanowić odrębną całość, być nowoczesne lub klasyczne. Najważniejsze jednak, żeby były wygodne, czyli zapewniały wysoki komfort użytkowania. Ich wysokość powinna być dostosowana do wzrostu osoby, która będzie z nich korzystać. Przyjmuje się, że szerokość blatu biurka nie powinna wynosić mniej niż 90 cm. Umożliwia to ustawienie ekranu komputera w odpowiedniej odległości od oczu (w granicach 45-75 cm) oraz umieszczenie na blacie niezbędnych do pracy akcesoriów. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort pracy, można dodatkowo zastosować specjalną podstawkę pod komputer, dzięki której ekran uzyska odpowiedni kąt nachylenia oraz podkładkę pod nogi, umożliwiającą utrzymywanie sylwetki w odpowiedniej pozycji. Poza biurkiem oraz dopasowanym do niego fotelem w domowym biurze powinien znaleźć się również regał, który umożliwi przechowywanie niezbędnych dokumentów oraz materiałów do pracy. Jego wygląd powinien być spójny z pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczenia.
Podczas doboru mebli do domowego biura warto zwrócić uwagę na ich stabilność oraz solidność wykonania, pozwalające na ich komfortowe użytkowanie przez długi czas. Wiele propozycji mebli tego rodzaju dostępnych jest w znanych sieciach sklepów meblowych, jak chociażby Castorma. Dokonywanie w nich zakupów jest bardzo proste i wygodne, a wybór ogromny. Dodatkowo klienci sklepów Castorama mogą skorzystać z dedykowanej karty kredytowej. By wyrobić Kartę Visa Castrorama wystarczy zapytać o nią sprzedawcę w jednym ze sklepów stacjonarnych.
Poza wyborem mebli do domowego biura warto poświęcić nieco uwagi także z pozoru drobnym detalom, które w ostatecznym rozrachunku bardzo często odgrywają znaczącą rolę. Mowa tu o różnorakich dodatkach, które ocieplają wnętrze i nadają mu stosownego charakteru. Które z nich powinny się znaleźć w domowym biurze? Rodzaj dodatków do domowego biura uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Warto jednak podczas ich kompletowania kierować się umiarem. Zagracona przestrzeń, w której znajduje się dużo detali, nie sprzyja skupieniu, a wręcz przeciwnie – powoduje trudności z koncentracją. W domowym gabinecie może więc znaleźć się dekoracyjna lampa, obraz, korkowa tablica, która dodatkowo pomoże uporządkować najistotniejsze zapiski, organizer służący do przechowywania biurowych akcesoriów oraz drobny dekoracyjny detal w postaci ozdobnej donicy na kwiaty czy wazonu z suszonymi trawami (1,2).
Źródło:
- „Home office – jak urządzić domowy gabinet?”, (https://gethome.pl/blog/home-office-jak-urzadzic-domowy-gabinet/) , data dostępu: 27.11.21.
- „Gabinet w domu: jak urządzić miejsce do pracy? Porady, inspiracje, zdjęcia”., (https://www.urzadzamy.pl/wnetrza/17-aranzacji-gabinet-w-domu-jak-urzadzic-miejsce-do-pracy-aa-i2dc-sB6D-2ntC.html), data dostępu: 27.11.21.