Praca zdalna to nowoczesne podejście do wykonywania obowiązków służbowych. W wielu branżach wypiera ona typową, 8-godzinną pracę w siedzibie firmy, pozwalają na wykonywanie szeregu zadań w dowolnym miejscu.
Praca zdalna – zalety
Praca zdalna ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ona ceniona za wygodę. Dzięki niej pracownicy firmy mogą wykonywać swoje obowiązki także w domu lub w podróży. Pozwala to na zyskanie czasu na dojazd do siedziby firmy, jak i realną oszczędność pieniędzy na transport publiczny lub paliwo, a także na jadanie na mieście lub zamawianie jedzenia na wynos. Choć ma też ona określone wady, jak np. ograniczony kontakt ze współpracownikami, rozpraszanie przez członków rodziny czy konieczność wypełnienia domowych obowiązków, to przy dobrym zorganizowaniu swojego miejsca pracy możliwe jest zrealizowanie założonych zadań w terminie. Wiele osób doceniło jej atuty i teraz już nie wyobraża sobie pracy w innej formie.
Praca zdalna – dla kogo?
Praca zdalna jest bardzo często praktykowana przez osoby, które korzystają z nowoczesnych technologii, a więc z komputera podłączonego do internetu, z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem czy też smartfonów z internetem mobilnym. Dotyczy ona w szczególności branży IT, a więc programistów, grafików czy też administratorów sieci i danych. Z pracy zdalnej zadowoleni są także księgowi, którzy mogą korzystać z oprogramowania księgowego, łącząc się z nim za pomocą serwera. Zdalnie pracują ponadto architekci, osoby odpowiedzialne za social media i copywriterzy. W ostatnich miesiącach do sieci przeniosły się także osoby, które w swojej pracy korzystają z kontaktu z drugim człowiekiem, a więc szkoleniowcy, nauczyciele języków obcych, a nawet specjaliści odpowiedzialni za terapie psychologiczne. Przy pracy zdalnej bardzo ważne jest szybkie i sprawne technicznie łącze internetowe. Najlepiej sprawdza się w takim przypadku światłowód. Równie istotny jest jednak wysokiej klasy sprzęt komputerowy, który poradzi sobie z nowoczesnym oprogramowaniem wymagającym sporych mocy obliczeniowych. Tylko wtedy możemy liczyć na odpowiednią jakość pracy, która nie zostanie w żaden sposób zakłócona.
Praca zdalna a unormowania prawne w Polsce
Choć praca zdalna jest praktykowana w Polsce od czasu wybuchu pandemii COVID-19 na początku 2020 r., to nadal nie doczekała się ona dopasowanych do niej przepisów prawnych. Rodzi to wiele pytań wśród osób, które miały do czynienia z tą formą pracy. Odpowiednie zapisy dotyczące pracy zdalnej mają się dopiero znaleźć w Kodeksie Pracy, prawdopodobnie w 2022 r. Czego mogą one dotyczyć? Opiniowane są obecnie takie aspekty, jak ustalenie dokładnego miejsca wykonywania pracy zdalnej, wnioskowania o taką formę pracy przez pracownika, sytuacje, w których taką pracę zleca pracodawca, regulację warunków technicznych oraz lokalowych pracownika, regulację warunków rozwiązania zgody na pracę zdalną, a także kwestię przepisów oraz kontroli BHP. Obecnie jedyne unormowania dotyczące pracy zdalnej znajdziemy w ustawie o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19. W wytycznych możemy przeczytać, że:
- pracę zdalną można wykonywać przy użyciu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, ale nie jest to konieczne, jeśli możliwe jest udowodnienie, że pracownik faktycznie wykonał swoje zadania w inny sposób,
- narzędzia i materiały niezbędne do takiej pracy powinien dostarczyć pracodawca (np. komputer, smartfon), przy czym pracownik może w takim przypadku korzystać ze swoich prywatnych narzędzi i materiałów, o ile nie naraża pracodawcy na wyciek poufnych informacji,
- gdy poleci tak pracodawca, pracownik ma obowiązek wprowadzić odpowiednią ewidencję czynności, w ramach której będzie opisywać ich rodzaj, datę, a także czas wykonywania,
- każde polecenie pracy zdalnej wydane przez pracodawcę może być w dowolnej chwili cofnięte, ponieważ nie ma określonego ustawowo maksymalnego czasu pracy pracowników w tym trybie.
Jak więc możemy łatwo zauważyć, obecne uregulowania w kwestii pracy zdalnej są bardzo ogólne, co może rodzić różnego rodzaju obawy.
Praca zdalna – perspektywy na przyszłość
Pandemia COVID-19 zmieniła rynek pracy nieodwracalnie. Obecnie w większości firm możemy spotkać się z osobami, które stale lub okresowo wykonują bądź też wykonywały pracę zdalną. Wykorzystanie najnowszych zdobyczy technologii sprawiło, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Możemy śmiało stwierdzić, że w przyszłości popularność tego typu formy pracy będzie nadal duża. Szybki internet, wysokiej klasy sprzęt biurowy i nowoczesne oprogramowanie sprawiły bowiem, że do naszej pracy nie jest potrzebne już klasyczne biuro. Coraz więcej zadań będzie wykonywanych bez konieczności wychodzenia z domu, często szybciej niż było to praktykowane do tej pory.
Praca zdalna – skąd wziąć środki na dodatkowe narzędzia pracy?
Aby możliwe było wykonywanie pracy zdalnej w innym miejscu niż siedziba firmy, niejednokrotnie konieczne jest poczynienie inwestycji. W zależności od tego, ile osób ma być wyposażonych w odpowiedni sprzęt i meble, potrzebne będzie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ergonomiczny fotel biurowy, dobrze skonfigurowany laptop z dobranym do charakteru pracy oprogramowaniem, telefon służbowy, wysokiej jakości biurko, a także akcesoria i przybory biurowe – to tylko niektóre z akcesoriów niezbędnych do wykonywania obowiązków służbowych. Z pomocą przychodzą w takim przypadku banki oferujące atrakcyjne kredyty gotówkowe. Ciekawą ofertę takiego kredytu ma m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. W ramach Mistrzowskiego Kredytu Gotówkowego możemy pożyczyć kwotę nawet do 100.000 złotych, na okres do 96 miesięcy i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnimy formularz online, by przedstawiciel banku udzielił nam szczegółowej informacji na temat propozycji kredytu. Gdy będzie ona zgodna z naszymi oczekiwaniami, możemy ją zaaprobować przez kliknięcie odpowiedniego pola w formularzach oraz wykonanie zwrotnego przelewu, który potwierdzi naszą tożsamość. Na tej podstawie kurier bezpłatnie dostarczy nam umowę do podpisu we wskazane miejsce, także do domu. Pieniądze potrzebne na inwestycje związane z pracą zdalną otrzymamy zaś przekazem pocztowym lub przelewem. W tej kwestii mamy dowolność.
Źródła
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-praca-zdalna-za-i-przeciw
- https://strefabiznesu.pl/praca-zdalna-a-kodeks-pracy-czy-nowe-przepisy-beda-jeszcze-w-tym-roku-to-musisz-wiedziec-jesli-zatrudniasz-zdalnie/ar/c10-15908687
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-praca-zdalna-za-i-przeciw