Strój biznesowy męski – pięć największych błędów

Jak cię widzą, tak cię piszą – mówi stare i dobrze znane przysłowie i trzeba przyznać, że jest w nim sporo racji. I choć podczas służbowych spotkań to fachowość i wartość merytoryczna mają największe znaczenie, wygląd nie pozostaje obojętny. To on ma ważny udział w stworzeniu pierwszego wrażenia i budowaniu wizerunku w oczach współpracowników lub potencjalnych klientów i partnerów. Jakich błędów się wystrzegać, wybierając strój biznesowy męski?

Strój biznesowy męski – dlaczego jest ważny?

Dobór odpowiedniego do okazji stroju nie tylko sprawia, że dobrze wyglądamy, ale przede wszystkim wyraża szacunek do miejsca, pracodawcy, współpracowników i klientów. Zaniedbanie na tym polu może przyczynić się do powstania konfliktów lub niezbyt przychylnego postrzegania w środowisku pracy.

  1. Niechlujność

Choć wydaje się to oczywiste, warto o tym wspomnieć – w pośpiechu często zdarza się bowiem zapomnieć zadbać o oczywistości. Niechlujność to jeden z tych błędów, których należy wystrzegać się za wszelką cenę, jeśli chodzi o środowisko pracy. Strój biznesowy męski, ale i każdy inny strój biznesowy powinien wyglądać po prostu schludnie. Wyprane i uprasowane ubrania, czyste buty, delikatne perfumy i zadbana fryzura – te czynniki to podstawa! Brudne i wygniecione koszule i marynarki, zabrudzone buty – nie dbając o ubiór, też można się wyróżnić, ale po co robić to w ten sposób?

  1. Nachalna kolorystyka i wzornictwo

Przyjęło się sądzić, że biznesowe kolory to biel, czerń, szarość, granat i brąz i to właśnie te kolory zobaczyć można podczas spotkań biznesowych najczęściej. Wszystko, rzecz jasna, zależeć będzie od branży i rodzaju firmy – niektóre, nawet duże przedsiębiorstwa pozwalają swoim pracownikom na pełną dowolność w zakresie doboru. Jeśli jednak stawiasz pierwsze kroki w świecie biznesu, być może warto postawić na klasykę i zrezygnować z jaskrawych barw i ryzykownych fasonów w duże wzory. Różnokolorowe koszule, duże kształty geometryczne, kwiaty, jaskrawa krata – wszystko to lepiej zostawić na inną okazję lub sięgnąć po nie, mając już ugruntowaną pozycję.

  1. Źle dobrane dodatki

Choć to strona merytoryczna ma największe znaczenie, to w świecie biznesu przyjęło się przestrzegać pewnych zasad. Podczas pracy wygląd powinien świadczyć o profesjonalizmie. Strój biznesowy męski powinien być elegancki i pozbawiony niedopasowanych elementów. Jeśli chodzi o ozdoby, z pewnością doskonale sprawdzi się elegancki zegarek na skórzanym pasku lub srebrnej bransolecie. Kolorowe broszki, koraliki, masywne pierścienie czy duże kolczyki raczej nie dopasują się do eleganckiego garnituru.

  1. Ignorowanie dress code’u

Firmy mają prawo same określać dress code. Pracownicy powinni zostać poinformowani o panujących zasadach podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub w momencie podjęcia pracy. Dress code może określać preferowaną kolorystykę lub styl – elegancki, smart casual lub nieformalny. Ignorowanie zasad przyjętych w firmie świadczy o nieprofesjonalnym podejściu do pracy i może negatywnie wpłynąć na relacje z przełożonym. Jeśli w Twojej firmie wymagany jest ubiór elegancki lub smart casual, warto zaprzyjaźnić się z koszulami i marynarkami.

  1. Niedopasowanie do pogody

Strój biznesowy męski oprócz idealnego dopasowania do sylwetki i wyboru odpowiedniej kolorystyki warto dopasować także do… warunków atmosferycznych. Zbyt gruby garnitur noszony podczas upalnego letniego dnia może doprowadzić do nadmiernego pocenia, co niekorzystnie wpłynie na wygląd i samopoczucie podczas pracy. Może to mieć szczególnie istotne znaczenie, jeśli w tym dniu odbywasz ważne biznesowe spotkanie, dlatego wybierając strój, zawsze sprawdzaj prognozę pogody!

Źródła:

  • https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/meski-stroj-biznesowy-jakich-bledow-unikac/
  • https://www.cafardini.com/czym-musi-charakteryzowac-sie-stroj-biznesowy-meski-5-podpowiedzi-od-stylisty/