Jak wybrać garnitur na spotkania biznesowe

Starannie dobrany garnitur jest bardzo pomocny podczas spotkań biznesowych. Liczne badania pokazują bowiem, że mamy zaledwie 7 sekund na to, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie na swoim rozmówcy. Elementem dobrego wizerunku jest oprócz naszego zachowania także ubiór. To bardzo ważne, gdy chcemy na spotkaniu załatwić jak najkorzystniej interesującą nas kwestię. Niezależnie od tego, czy naszym celem jest sprzedaż określonego produktu lub usługi, negocjacje cenowe czy też zdobycie dobrze płatnej pracy, powinniśmy pamiętać o tym, by zadbać o nasz ubiór. Będzie to świadczyło o naszej kulturze osobistej oraz szacunku dla innych osób.

Ogólne zasady ubierania się na spotkanie biznesowe dla mężczyzn

Jak wybrać garnitur? Każdy mężczyzna udający się na spotkanie biznesowe, w kwestii wyglądu musi pamiętać o kilku elementarnych zasadach, dzięki którym zwiększy swoje szanse na osiągnięcie sukcesu przeprowadzonych rozmów. Po pierwsze, garnitur, który zakłada, powinien być czysty i dobrze wyprasowany. Warto w takim przypadku korzystać z profesjonalnej pralni. Bardzo istotne jest ponadto dopasowanie garnituru do naszej sylwetki. Nie do zaakceptowania będzie koszula o zbyt wąskim kołnierzyku albo spodnie o dwa rozmiary za duże lub za małe. Jeśli chodzi o barwę garnituru, powinna ona być stonowana. Obecnie bardzo modne na spotkaniach biznesowych są garnitury w odcieniach granatu lub błękitu, czerni, brązu lub szarości. Do takich garniturów należy dobrać jasną – białą lub błękitną – koszulę, najlepiej bez dodatkowych wzorów. Mężczyźni, którzy noszą koszule w takich barwach, postrzegani są bowiem jako uczciwi i bardziej kompetentni. Popularne są obecnie garnitury w stylu slim-fit, czyli dopasowane do sylwetki poprzez ich odpowiednie wymodelowanie i krój. Nie są one jednocześnie zbyt obcisłe, stąd też noszenie ich jest bardzo wygodne. Do garniturów na spotkania biznesowe powinniśmy zakładać krawaty.

Jeśli chodzi o wybraną przez nas stylizację, nie możemy jednocześnie przesadzać w drugą stronę. Krótkie spodnie do marynarki czy też mocno wzorzyste t-shirty zamiast klasycznej, białej koszuli to prosta droga do tego, byśmy nie zostali potraktowani poważnie przez naszego odbiorcę. Ubranie na spotkanie biznesowe powinno być wygodne, ale zbyt duże pobłażanie sobie w tej kwestii może się odbić na wyniku naszej rozmowy.

Garniturowy zestaw skoordynowany – co to takiego?

W ostatnich latach dużą popularność, obok klasycznych garniturów utrzymanych w jednej barwie, zdobywają także garniturowe zestawy skoordynowane. Składają się one z granatowej marynarki oraz szarych spodni. W takim przypadku bardzo istotne jest ich takie dobieranie, by nie wyglądały jak zabrane z dwóch różnych garniturów. Kluczowe jest tutaj zestawienie dwóch elementów garderoby z tych samych rodzajów tkanin. Dodając do takiego zestawu białą koszulę oraz brązowe buty typu oxford, stworzymy przyciągający wzrok zestaw, który doskonale sprawdzi się podczas niemal każdej rozmowy biznesowej.

Garniturowy savoir-vivre

Dobry garnitur to jedynie połowa naszego sukcesu w trakcie rozmów z kontrahentem lub ubiegania się o pracę. Podczas spotkania biznesowego powinniśmy pamiętać także o odpowiednim zachowaniu się. Siadając, należy bowiem odpiąć guziki marynarki, a wstając – dokonać ich zapięcia. Istotne jest to, że przy klasycznych marynarkach 2-guzikowych zapinamy tylko górny guzik, a w przypadku marynarek 3-guzikowych górny i środkowy lub tylko środkowy. Jeśli do garnituru zakładamy krawat, musimy pamiętać o tym, żeby zapiąć koszulę na ostatni guzik, a węzeł krawata dopasować tak, by do niej ściśle przylegał. Dodatkowo koszulę należy dobrać tak, by jej mankiety wystawały mniej więcej na 2 centymetry spod rękawów marynarki. Ostatnią, ale równie ważną kwestią są dodatki do garnituru. W przypadku rozmów biznesowych możemy postawić na poszetkę umieszczoną w kieszeni marynarki. Zasadniczo powinna mieć ona kolor, który kontrastuje z marynarką. Nie może być ona jednak uszyta z tego samego materiału co krawat.

Dobry garnitur na spotkanie biznesowe a cena

Zakup garnituru to inwestycja w siebie, dlatego musimy się liczyć z określonymi kosztami. Za prosty garnitur, który sprawdzi się przy spotkaniach biznesowych, zapłacimy w sklepie sieciowym lub uszyciu go na miarę od 1000 do 1500 złotych. Średnia cena dobrej jakości garnituru, to w związku z coraz wyższą inflacją już od 3500 do 4000 złotych. Jeśli chcemy wypaść dobrze na spotkaniu biznesowym, nie możemy jednak oszczędzać. Dobrze dobrany garnitur może wpłynąć na nasz wizerunek tak bardzo, że zysk z tego tytułu przewyższy koszt. Nie zawsze możemy sobie jednak pozwolić od razu na tak duży wydatek, dlatego gdy zależy nam na dobrej prezentacji, powinniśmy użyć zewnętrznych źródeł finansowania. Chodzi tutaj nie tylko o klasyczny kredyt gotówkowy. Pomocna może być karta kredytowa, w ramach której skorzystamy z dodatkowych środków bez konieczności opłacenia odsetek, nawet przez kilkadziesiąt dni.

Doskonałym tego przykładem jest VISA Turbokarta oferowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Możemy w jej przypadku skorzystać z okresu bezodsetkowego, który sięga nawet 54 dni (i obejmuje miesięczny okres rozliczeniowy oraz 24 dni na dokonanie spłaty). Jeśli zmieścimy się w wyznaczonym przez bank terminie spłaty, nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Ponadto VISA Turbokarta pozwala na rozłożenie na raty większych zakupów (jak np. zakupu garnituru). Atutem takiego rozwiązanie jest szybkie załatwienie podziału płatności na mniejsze kwoty oraz brak konieczności podpisywania kolejnych umów kredytowych. Za pomocą Turbokarty VISA dokonamy szybkich i wygodnych płatności zbliżeniowych, ale również płatności internetowych przy wykorzystaniu usługi 3D Secure. VISA Turbokarta to produkt, o który możemy wnioskować bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnimy interaktywny formularz online. Po przygotowaniu karty odbierzemy ją w wybranym przez siebie oddziale banku.

Źródła:

  1. https://www.psychologiawygladu.pl/2015/06/o-wizerunku-w-biznesie-jak-sie-ubierac.html
  2. https://www.lancerto.com/pl/blog/jak-sie-ubrac-na-spotkanie-biznesowe-trzy-modne-stylizacje
  3. https://www.lancerto.com/pl/blog/jak-sie-ubrac-na-spotkanie-biznesowe-trzy-modne-stylizacje
  4. https://mrfashion.pl/spotkanie-biznesowe-jaka-marynarke-wlozyc/