Spotkanie biznesowe – o czym warto pamiętać?

Jak należy przygotować się do spotkania biznesowego? Jakie elementy są kluczowe i o czym nie możesz zapomnieć?

Spotkanie biznesowe – tego możesz się nauczyć!

Prowadzenie spotkania biznesowego czy też aktywne uczestnictwo w takim wydarzeniu może wiązać się nie tylko z korzyściami zawodowymi, ale i osobistymi. Wiele osób odczuwa jednak stres przed spotkaniem biznesowym związany z nieodpowiednim przygotowaniem czy brakiem doświadczenia z tego typu sytuacjami. Warto jednak zmienić podejście i spróbować się przełamać, gdyż prowadzenie lub wspomniane aktywne uczestnictwo w spotkaniach biznesowych to coś, czego możesz się nauczyć! Nie powinno Cię to stresować, ale taką okazję warto potraktować jako budowanie marki osobistej i oczywiście jak najlepiej wykorzystać! Do prowadzenia spotkania biznesowego możesz się odpowiednio przygotować, dzięki czemu odniesiesz sukces i podbudujesz pewność siebie. Jeśli organizacja spotkania biznesowego wciąż ma przed Tobą jakieś tajemnice, przeczytaj uważnie nasz poradnik i dowiedz się więcej o tym, o czym musisz pamiętać w takiej sytuacji!

Wszystko, co musisz wiedzieć o spotkaniu biznesowym

Raczej każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Za jego pomocą możesz równie wiele zbudować, co i zburzyć. Oczywiście pierwsze wrażenie niekiedy bywa krzywdzące lub mylące, z pewnością jednak warto zadbać o to, aby właśnie ono było jak najlepsze. Na pierwsze wrażenie największy wpływ mają:

  • wygląd,
  • mimika twarzy,
  • gesty,
  • tembr głosu,
  • zapach,
  • sposób prowadzenia rozmowy.
Polecane  Ubranie na spotkania biznesowe – 5 najważniejszych kwestii

O ile niespecjalnie masz możliwość zmiany np. swojego tembru głosu, to w przypadku wyglądu masz duże pole do popisu. I nie chodzi tu o diametralne zmiany, co po prostu staranne zadbanie o estetyczny i schludny wygląd. Nie należy tego rozumieć jako osobista atrakcyjność, co raczej po prostu jako odpowiednie przygotowanie wizualne do spotkania. Kobiety powinny mieć subtelny, poważny i elegancki makijaż dobrany do własnej karnacji. Unikaj ekstrawaganckich wyborów. Włosy ułóż w jedną z klasycznych i uniwersalnych fryzur. A jakie wybrać ubranie na spotkanie biznesowe? Wiele zależy tu oczywiście od tego, jaki dress code jest preferowany na danym spotkaniu. Bezsprzecznie jednak Twój strój zawsze powinien być czysty, schludny i wyprasowany. Decyduj się na stonowane kolory, unikaj krzykliwych kompozycji. Uniwersalnym strojem, który sprawdza się zawsze, jest biała koszula, eleganckie spodnie lub spódnica za kolano w przypadku kobiet oraz oczywiście modny garnitur.

W kontekście przygotowań na spotkanie biznesowe często zapomina się o zapachu. Pamiętaj, że takie wydarzenie nierzadko wiąże się ze stresem, w którego efekcie możesz bardziej się pocić. Dlatego koniecznie zastosuj antyperspirant lub specjalny bloker oraz przyjemne, lecz stonowane perfumy. Kluczowe jest unikanie niektórych zachowań, aby uniknąć nieprzyjemności czy też wyjścia na osobę niepoważną. Nie spóźniaj się, nie unoś, zawsze staraj się zachować pełen profesjonalizm i nie daj wyprowadzić się z równowagi. Równie ważne jest przygotowanie merytoryczne – jako osoba prowadząca spotkanie biznesowe musisz mieć możliwie najszerszą wiedzę i przygotować się na wszystko. Oczywiście w praktyce nie możesz być w gotowości na każdą sytuacją, dlatego bardzo istotna jest też zdolność improwizacji – tę natomiast w dużej mierze nabędziesz wraz z praktyką i doświadczeniem. I raz jeszcze to, co najważniejsze – spotkania biznesowego nie możesz się bać, wystarczy Ci odpowiednie przygotowanie!

Polecane  Własna strona WWW w budowaniu marki osobistej

Źródła:

  1. https://www.salebiznesowe.pl/blog/post/jak-prowadzic-spotkanie-biznesowe
  2. https://magazynprzedsiebiorcy.pl/spotkanie-biznesowe-porady
  3. https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/jak-dobrze-wypasc-na-rozmowie-biznesowej/nek3wym
  4. https://leadership-center.pl/blog/spotkania-biznesowe/