Spotkanie biznesowe – jak się do niego przygotować?

Spotkania biznesowe potrafią być stresujące. Zwłaszcza wtedy, gdy dopiero wkraczamy do świata biznesu i każdy kontakt z potencjalnym partnerem lub klientem stanowi zupełnie nową sytuację, w której bywa ciężko się odnaleźć. Do każdego spotkania można jednak się przygotować – wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i mieć je na uwadze, planując podobne wyjścia.

Spotkanie biznesowe – przygotowanie

Odpowiednie przygotowanie na spotkanie biznesowe pozwala nie tylko dobrze wypaść, ale też otwiera drzwi do dalszej współpracy, zmniejsza stres spowodowany niecodzienną sytuacją i pomaga zapobiegać uczuciu dyskomfortu. Od czego zacząć?

  1. Spotkanie biznesowe – bądź na czas!

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, ale w wielu przypadkach ma ono ogromne znaczenie dla rozwoju sytuacji, dlatego wybierając się na spotkanie biznesowe, należy zadbać przede wszystkim o punktualność. Spóźnienie na pierwsze spotkanie z potencjalnym klientem lub partnerem może sprawić, że nie będziemy traktowani przez drugą stronę poważnie.

  1. Ćwicz przed lustrem!

To, jak można przygotować się do udziału w spotkaniu biznesowym, w dużej mierze zależeć będzie od jego formy. W spotkaniu takim mogą uczestniczyć dwie lub więcej osób i może ono odbywać się w formie prezentacji wygłoszonej przed grupą słuchaczy, a także online. Mając przed sobą wygłoszenie takiej prezentacji, warto kilka dni wcześniej stworzyć jej treść i gruntownie się z nią zapoznać. To dobry sposób na zbudowanie pewności siebie i dobre zaznajomienie z tematem – dzięki temu żadne pytanie od słuchaczy nie okaże się za trudne!

  1. Zapoznaj się z agendą

Planowany przebieg spotkania biznesowego to ważna informacja, którą można wykorzystać podczas przygotowań. Agenda może określać np. czas i temat wystąpień, a także zawierać informację o uczestnikach spotkania. Znając nazwiska gości, warto sprawdzić, czym zajmują się na co dzień oraz jakie firmy reprezentują. Dobre przygotowanie z pewnością pozwoli poczuć się nieco pewniej podczas spotkania, a wiedza na temat kolejności jego poszczególnych elementów pomoże skoncentrować uwagę na najważniejszych punktach.

  1. Przygotowanie merytoryczne to podstawa

Każde spotkanie biznesowe powinno opierać się przede wszystkim na merytorycznej wiedzy obydwu stron. Chcesz zyskać klienta? Musisz znać wszystkie zalety i wady proponowanego przez siebie rozwiązania, aby umieć go przekonać. Chcesz zostać partnerem? Przyda się wiedza typowo branżowa, dzięki której druga strona odczuje, że znasz się na rzeczy. Bez wiedzy merytorycznej ani rusz – dlatego wybierając się na spotkanie biznesowe, zacznij od przygotowań w tym kierunku!

  1. Odpowiedni wygląd

Spotkanie biznesowe w typowo formalnym środowisku? Sprawa jest prosta – biała koszula i czarny, granatowy, szary lub brązowy dół w połączeniu z marynarką w podobnym kolorze sprawdzi się idealnie. Jeśli jednak elegancki styl nie jest wymagany, warto zdecydować się na smart casual i nieco przełamać elegancję. Można np. zestawić jeansy z elegancką marynarką lub do białej koszuli założyć spodnie lub spódnicę w modną kratę. Najważniejsze to nie przekombinować, aby ubiór nie przyćmił tego, co masz do przekazania drugiej stronie!

Co daje przygotowanie do spotkania biznesowego?

Brak odpowiedniego przygotowania merytorycznego może prowadzić do porażki, która uniemożliwi osiągnięcie zamierzonego celu. Przygotowanie z kolei nie tylko pozwala budować relacje z potencjalnymi partnerami, ale sprzyja budowaniu współprac, które przekładają się na pozytywny wizerunek i rozwój firmy. W efekcie doprowadzić można do wzrostu zysków i poszerzenia swojej działalności. Każde kolejne spotkanie pozwoli na budowanie coraz większej pewności siebie i przełoży się na kolejne sukcesy. Powodzenia!

Źródła:

  • https://www.eden.pl/blog/5-wskazowek-jak-zorganizowac-udane-spotkanie-biznesowe-w-biurze
  • https://www.vivivi.pl/spotkanie-biznesowe-jak-sie-do-niego-przygotowac/