Szacuje się, że co trzecia dorosła osoba ma lub miała zawartą umowę o kredyt z bankiem. Nic w tym dziwnego, ponieważ kredyty są powszechnie dostępne i korzystne finansowo. Kiedy chcemy kupić droższy przedmiot albo sfinansować inwestycję, zwykle udajemy się do banku, aby zaciągnąć zobowiązanie, które pomoże nam opłacić zakup. Jednym z najczęściej wybieranych produktów bankowych jest kredyt gotówkowy. Większość banków jest skłonna udzielić go każdej dorosłej osobie, które ma dobrą zdolność kredytową. Jakie są formalności związane z ubieganiem się o ten kredyt?
Jak szukać korzystnego kredytu?
Zanim złożymy wniosek o kredyt, dobrze jest porównać kilka opcji. Każdy bank będzie miał inne wymogi, ale i inną ofertę. Zdarza się również, że stali klienci mogą liczyć na wyższą kwotę zobowiązania niż osoby, które pierwszy raz przyszły złożyć wniosek. Jednak ostatecznie to koszty mogą decydować, czy dana oferta jest dla nas korzystna.
Jak znaleźć odpowiedni kredyt gotówkowy? Forma zaciągnięcia zobowiązania i podpisania umowy powinna być przystępna. Obecnie banki oferują możliwość zawarcia umowy online lub osobiście w oddziale. Kolejna kwestia to kwota i czas spłaty. Gdy zależy nam na wysokiej kwocie albo też chcemy mieć bardzo niskie raty do spłaty, nawet kosztem długiego okresu, dobrze jest pod tym kątem porównać oferty.
A co z kosztami? Stopa oprocentowania kredytu to niejedyna wytyczna. Najlepszym sposobem porównania ofert między sobą jest sprawdzenie wskaźnika RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest jedynym modelowym wskaźnikiem, który pokazuje wszystkie koszty w skali roku w formie procentowej. Im niższa wartość RRSO, tym tańszy kredyt w ujęciu rocznym. I jest to na ten moment jedyny wskaźnik, którym można porównać oferty w ramach jednego banku, kredyty z pożyczkami czy kredyty w różnych placówkach.
Dokumenty, które trzeba posiadać, aby otrzymać kredyt w banku
Istnieje szereg odgórnych wymagań, które narzucone zostały przez prawo. Przede wszystkim tylko osoby pełnoletnie, które mają pełną zdolność do czynności prawnych, mogą składać wnioski o finansowanie. Trzeba też posiadać numer telefonu oraz adres e-mail, a w wypadku składania wniosku online również indywidualny rachunek bankowy.
Wymagane jest też przedstawienie zaświadczenia o dochodach wydanego przez miejsce pracy. Jednak może to być zaświadczenie z tytułu umowy o pracę, ale też akceptowane są zaświadczenia potwierdzające otrzymywanie renty lub emerytury czy umowy cywilnoprawne. Także osoby, które prowadzą własną firmę albo swoje gospodarstwo rolne i przedstawią dokumenty potwierdzające przychody, mogą otrzymać zobowiązanie. Najważniejsze jest potwierdzenie, że dochody są stałe oraz przedstawienie ich wysokości do wyliczenia zdolności kredytowej.
Czym różni się zdolność od wiarygodności kredytowej?
Powszechnie mówimy, że zdolność kredytowa to zdolność finansowa do spłaty potencjalnie zaoferowanego kredytu. Jednakże proces analizy zdolności kredytowej jest bardziej złożony, a sama wiarygodność kredytowa jest jednym z jej czynników. Można więc powiedzieć, że bank, analizując dane o kliencie, będzie patrzył nie tylko na jego przychody i koszty życia, ale i na to, czy można mu zaufać i powierzyć środki.
Banki zawsze sprawdzają bazy
Wiarygodność klienta sprawdza się, sięgając do baz danych o zobowiązaniach. Obligatoryjnie sprawdzane są informacje w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Sprawdzić można też dane w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG), a nawet uzyskać dostęp do Krajowego Rejestru Długów (KRD). Te bazy są również największe i zawierają szereg informacji potrzebnych w banku do oceny wiarygodności każdej osoby składającej wniosek o kredyt.
Z informacji zapisanych w takich bazach można przeczytać, czy dana osoba terminowo reguluje swoje zobowiązanie, czy składała ostatnio wniosek o finansowanie i jaki jest jego status, a nawet czy ktoś ma zaległości w spłacie. Jeśli wszystkie dotychczasowe zobowiązania były spłacane terminowo, można liczyć na uznanie za wiarygodnego klienta. A to przekłada się na pozytywną ocenę zdolności kredytowej.
Czy można samemu sprawdzić, czy ma się zdolność kredytową?
I tak, i nie. Każdy bank ma swoje zasady analizy wniosku klienta. Nie da się jednak ukryć, że osoby, które mają pozytywną historię kredytową i stałe dochody, są w najlepszej sytuacji. Wszystko jednak zależy również od wysokości kredytu i pojedynczej raty. Trzeba zarabiać wystarczająco dużo, aby po odjęciu stałych kosztów i innych zobowiązań pozostały jeszcze wolne środki, w tym te, z których spłacimy potencjalną ratę. Takie proste wyliczenie powie nam, czy teoretycznie możemy dostać kredyt.
Warto jednak pamiętać, że na zdolność wpływa dużo czynników. Nawet osoby, które nie mają żadnego wpisu w bazie, bo nigdy nie miały do spłaty kredytu, też mają szansę na kredyt gotówkowy. A gdy okaże się, że bank uzna wysokość kredytu za zbyt duże obciążenie dla budżetu domowego, to zawsze może wystąpić z optymalną propozycją. Dlatego nie zawsze nasze szacunki mogą się sprawdzić. Jednocześnie każda osoba może otrzymać zobowiązanie odpowiednie dla jej budżetu domowego.
Źródła:
https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-gotowkowe/mistrzowski-kredyt-gotowkowy,5.html
https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-szybko-moge-uzyskac-kredyt-gotowkowy