W jakiej walucie trzymać oszczędności na czarną godzinę?

Zaczynając oszczędzanie, zwykle odkładamy nawet drobne kwoty na konto oszczędnościowe. Jest to świetny sposób, aby wyrobić sobie nawyk regularnego oszczędzania, a nawet odłożyć całkiem rozsądną kwotę w ciągu roku. Jednak nawet oszczędności trzeba traktować jako inwestycję i je dywersyfikować. W tym celu można zacząć oszczędzać również w obcych walutach. Ale jaką walutę warto wybrać? I ile powinniśmy mieć odłożone na zapas?

Poduszka bezpieczeństwa – ile powinniśmy mieć odłożone?

Określenie „poduszka bezpieczeństwa” to po prostu pieniądze, które mamy odłożone na czarną godzinę. Mają one chronić osobiste finanse przed nagłymi zdarzeniami, które mogą spowodować, że będziemy potrzebować większej sumy pieniędzy natychmiast. W razie nagłego wydatku nie zostaniemy bez środków do życia, ani też nie będziemy musieli ich pożyczać od rodziny, znajomych czy nawet instytucji finansowych.

Ile dokładnie powinniśmy mieć odłożone? Tak naprawdę każda osoba musi samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie. Eksperci zalecają jednak, aby były to kwoty rzędu co najmniej 3-krotności naszych miesięcznych wydatków, a najlepiej, aby były to środki w wysokości 6-krotności miesięcznych wydatków.

Jak obliczyć to w praktyce? Przykładowo: jeśli zarabiamy 5000 złotych netto miesięcznie, a nasze wydatki wynoszą co miesiąc około 3000 złotych, nasza poduszka bezpieczeństwa powinna wynosić 9000-18000 złotych. Nie da się ukryć, że to duża kwota i niekoniecznie będziemy mogli ją odłożyć jednorazowo. Jednak regularnie oszczędzając, po pewnym czasie uzyskamy środki, które będą nas wspierać, gdy nadejdzie kryzys.

Dzięki wielokrotności miesięcznych wydatków nawet jeśli stracimy pracę, to nadal przez kilka kolejnych miesięcy będziemy mieli środki dożycia. Także gdy nastąpi jakaś awaria w domu, przykładowo zepsuje się lodówka, będziemy po prostu mogli kupić nową.

Warto pamiętać, że poduszka bezpieczeństwa nie ma być zamrożonym kapitałem. Jeśli potrzebujemy dodatkowych środków, warto po nie sięgnąć. W końcu po to odkładaliśmy, aby w podbramkowej sytuacji nic nas nie zaskoczyło.

Oszczędzanie czy inwestowanie w walutach obcych?

Większość osób oszczędza, po prostu odkładając środki na polskim koncie bankowym. W jakiej walucie trzymać oszczędności? Nie musimy tylko ograniczać się do konta bankowego w złotówce. Można założyć też konto walutowe i traktować je jako dodatkowy rachunek, gdzie będziemy odkładać nadwyżkę dochodów. Tego rodzaju konto przyda się nam również, jeśli jeździmy na wakacje za granicę czy często robimy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Po prostu dobrze jest je mieć. Na konto walutowe możemy wpłacać środki po prostu jak na inne konto bankowe. Sami wybieramy, w jakiej walucie mają być odkładane. A kiedy będziemy chcieli z nich skorzystać, możemy to zrobić, jak w ramach każdego innego rachunku bankowego.

Jednakże środki w walucie obcej można ulokować także w inny sposób. Choć tutaj mamy już do czynienia z inwestowaniem, a nie tylko oszczędzaniem. Można kupować waluty na międzynarodowym rynku walutowym. Kupujemy wtedy, gdy waluta jest tańsza, a sprzedajemy, gdy staje się droga. Niestety trzeba pamiętać o istnieniu spreadu walutowego i wahaniu kursów walut. Dlatego takie inwestycje poleca się, gdy mamy już konkretną sumę oszczędności i chcemy je ulokować długoterminowo.

Najpopularniejsze waluty na świecie

Zastanawiając się, w jakiej walucie trzymać oszczędności, warto sprawdzić, jakie waluty mają stabilny kurs, ale też największy potencjał. Do walut, które są znane na całym świecie, można zaliczyć: dolara amerykańskiego, euro czy funta brytyjskiego. Choć ich kursy również podlegają wahaniom, to są w miarę stabilne. Jednak najważniejszą ich zaletą jest to, że praktycznie w każdym kraju na świecie są akceptowane i można je wymienić na lokalną walutę. A zatem można nimi bezpiecznie posługiwać się na całym świecie, gdziekolwiek jesteśmy.

Dlaczego jest to ważne? Oszczędzając na czarną godzinę, musimy mieć pewność, że będziemy mogli tych środków użyć zawsze i wszędzie. Warto więc trzymać dodatkową nadwyżkę np. w euro, które jest walutą wielu krajów w Europie. Choć kurs euro może się wahać to zawsze będzie na tę walutę popyt, czyli jeśli będziemy chcieli ją sprzedać, zrobimy to bez problemu. Tak samo z funtami brytyjskimi czy dolarami amerykańskimi – jeśli zajdzie potrzeba, bez trudu je wymienimy na PLN lub nimi zapłacimy.

Na koncie w banku czy w skarpecie?

Waluty obce można posiadać na koncie w banku, jak i jako fizyczną walutę. Co będzie lepsze? Możemy mieć jedne i drugie środki. Dobrze jest jednak pamiętać, że na koncie bankowym mogą one być oprocentowane, a zatem jeszcze na ich posiadaniu zarobimy odsetki, co będzie też je chronić przed skutkami inflacji. Ponadto środkami na koncie bankowym czy w formie innej inwestycji z internetowym dostępem łatwo będzie nam zarządzać. W kilka sekund będziemy mogli wymienić walutę czy też przelać środki na inne konto.

A co z trzymaniem fizycznej waluty? Możemy mieć oszczędności również w gotówce. Warto jednak pamiętać, że dotyczy ich wpływ inflacji i nie będą pomnażane. Jednak tak jak powinniśmy mieć również gotówkę w PLN do dyspozycji, tak powinniśmy mieć również chociaż kilkaset euro czy dolarów, jeśli zdecydujemy się na te waluty. Dorze jest jednak większość środków zainwestować w taki sposób, aby były one pomnażane, a nie jedyne leżały w skarbonce.

Czy oszczędzane środków w obcej walucie to dobry pomysł?

Dywersyfikacja oszczędności jest najlepszym pomysłem na mądre odkładanie środków. Musimy mieć odłożone pieniądze na czarną godzinę, ponieważ współczesna historia już nie raz pokazała, że może się zdarzyć wiele różnych i nieprzewidywanych zdarzeń. Dlatego musimy mądrze podchodzić do oszczędzania. Jednym ze sposobów oszczędzania będzie właśnie posiadanie środków w innej walucie. W ten sposób możemy zarobić na kursach walut czy po prostu mieć dostęp do różnych walut, w zależności od tego, jaka będzie najbardziej przydatna w danej sytuacji.

Źródła:

  • https://direct.money.pl/artykuly/porady/w-jakiej-walucie-trzymac-oszczednosci-jaka-walute-warto-kupic
  • https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto24-walutowe