Kredyt obrotowy dla firm – co to jest i na czym polega?

Kredyty są obecnie zaciągane nie tylko przez osoby prywatne, ale również przez firmy. Dla wielu z nich są dużą szansą pozwalającą na sfinansowanie działalności. Jeśli interesujemy się kredytami przeznaczonymi dla firm, dobrze będzie zapoznać się z produktami finansowymi dostępnymi na rynku. Przekonaj się, który kredyt będzie dla Ciebie najlepszą opcją i czy masz szansę na kredyt obrotowy dla firm.

Kredyt na finansowanie działalności

Jedną z propozycji jest kredyt obrotowy dla firm, który ma na celu finansowanie bieżącej działalności firmy. Na taką opcję decydują się zazwyczaj duże firmy, które na rynku są od długiego czasu. Wysokość takiego kredytu oraz jego koszty nigdy nie są jednakowe i uzależnione są od kondycji firmy, oraz zabezpieczeń, jakie zapewnia. Okazuje się jednak, że nowo powstałe firmy także mogą liczyć na wsparcie w formie obrotowego kredytu, który zdecydowanie ułatwi im wejście na rynek i zdobycie wielu klientów. Na co możemy przeznaczyć tzw. obrotówkę? Mogą to być towary niezbędne do działalności firmy, materiały, surowce, wypłaty dla pracowników oraz spłaty wierzytelności.

Kredyt obrotowy dla firm – zasady udzielania

Proces wnioskowania o kredyt obrotowy wygląda praktycznie tak samo jak proces wnioskowania o wszystkie inne kredyty. Ważne jest to, że przy wnioskowaniu o klasyczny kredyt obrotowy nie musimy podawać powodu, dla którego chcemy zaciągnąć zobowiązanie. Pamiętajmy o tym, by negocjować warunki finansowe. Być może uda nam się uzyskać zdecydowanie tańszą opcję. Dlatego nie powinniśmy decydować się na kredyt w pierwszym banku, który nam to umożliwi. Zapoznajmy się z propozycjami różnych placówek, by wybrać optymalne rozwiązanie. Taki kredyt udzielany jest maksymalnie na 3 lata, przy czym umowa podpisywana jest na 12 miesięcy i może być dwukrotnie przedłużona. Wymogiem jest, aby firma działała przynajmniej 12 miesięcy. Czasami zdarzają się wyjątki, że banki udzielają finansowania firmom, które dopiero zostały założone, jednak koszt takiego kredytu jest zdecydowanie wyższy, ponieważ ryzyko jest dużo większe.

Koszty kredytu obrotowego

Każdy, kto chce zdecydować się na zaciągnięcie kredytu obrotowego, powinien dokładnie poznać koszty, które wchodzą w jego skład. Jest to:

  • oprocentowanie, które wynosi od 8 do 12 procent,
  • prowizja przygotowawcza,
  • prowizja za rozpatrzenie wniosku,
  • marża,
  • WIBOR,
  • zabezpieczenia kredytu.

Rodzaje kredytu obrotowego

Mówiąc o kredycie obrotowym, do wyboru mamy jego dwa rodzaje. Możemy spotkać się z kredytem obrotowym na rachunku bieżącym lub na rachunku kredytowym. Różnią się one sposobem wypłat, a także spłat. Wobec tego warto zapoznać się z wadami i zaletami każdej z tych propozycji, zanim zdecydujemy się na konkretną opcję. Kredyt na rachunku bieżącym to typowy kredyt odnawialny, który jest przyznawany na 12 miesięcy, ale można przedłużyć ten okres dwukrotnie. Z kolei kredyt obrotowy na rachunku kredytowym możemy przeznaczyć tylko na konkretną potrzebę, którą musimy wskazać we wniosku. Jest on przyznawany w jednej kwocie, a klient może spłacić ją jednorazowo lub w ratach – wybór należy do niego. Ważną informacją jest fakt, że w przypadku przeznaczenia kredytu na inny cel niż wskazany we wniosku będziemy musieli zapłacić za to karę, której wysokość ustalana jest w konkretnej umowie i może być sporym obciążeniem. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się ze wszelkimi zasadami i przeczytanie umowy – przeważnie tej części, która zapisana jest niewielką czcionką.

Źródła:

  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-obrotowy-dla-firm-co-to-jest-i-na-czym-polega
  • https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-komercyjny/