Dlaczego warto oszczędzać?

W niepewnych czasach, zwłaszcza ze względu na panującą pandemię, ludzie zaczęli przykładać większą wagę do oszczędności. Osoby, które chcą zabezpieczyć swoje finanse, decydują się często na rachunek oszczędnościowy. To dobry sposób, by pieniądze były bezpieczne.

Czym jest oszczędzanie?

Oszczędzanie jest gromadzeniem środków poprzez zmniejszenie wydatków lub kosztów, a także racjonalnym lokowaniem nadwyżek finansowych, np. na rachunek oszczędnościowy. Czy wiesz, że już przemyślane zakupy mogą być pierwszym krokiem do odłożenia nawet niewielkiej sumy? Wystarczy odpowiednia motywacja.

Oszczędzanie naprawdę się opłaca!

Zarabiając i odkładając pieniądze, nawet w niewielkich kwotach, można sobie po prostu pozwolić na więcej komfortu. Regularne odkładanie pewnych, nawet małych (i wydawałoby się – nic nieznaczących) sum to również zabezpieczenie na naszą przyszłość oraz na tzw. czarną godzinę. Gdy nie mamy żadnych oszczędności, to nieprzewidziany wydatek, chociażby taki jak awaria pralki i potrzeba kupna nowej, staje się sporym problemem i możemy być zmuszeni się zapożyczyć.

Oszczędności mogą nam też się przydać w sytuacji, gdy stracimy pracę, a jej brak może mieć katastrofalne skutki dla naszego budżetu. Utrata regularnego dochodu może wpłynąć na powstanie zaległości w zobowiązaniach takich jak czynsz czy raty kredytu.

Zadbaj o spokojne życie na „stare lata”

Rachunek oszczędnościowy to też dobry sposób odłożenia pieniędzy na emeryturę. Odkładanie nawet niewielkich kwot może po latach nas zaskoczyć i zaprocentować. Niektórzy nie lubią martwić się na zapas i – zwłaszcza gdy są młodzi – nie myślą o emeryturze, a to błąd! Dziś stać nas na odłożenie 100 złotych miesięcznie, ale za kilka lat może będzie nas stać na odłożenie trzy razy większej kwoty. Najważniejsze jest wyrobienie nawyku.

Co zyskujesz, zakładając rachunek oszczędnościowy?

Wiele osób myśli, że aby założyć rachunek oszczędnościowy, konieczna jest wizyta w banku. W dobie internetu można to jednak zrobić online, bez wychodzenia z domu. Założenie rachunku w ten sposób zajmie niewiele czasu. Przykładowo w Santander Consumer Bank – Bank od kredytów wystarczy 15 minut, by wypełnić odpowiedni formularz. Instytucja gwarantuje też dostęp online do rachunku oszczędnościowego przez 24/7, w każdym momencie mamy więc dostęp do swoich pracujących pieniędzy przez Bankowość Internetową.

Pamiętaj, nie jest istotne to, jakimi środkami dysponujesz, oszczędzania zawsze warto się nauczyć. Jeżeli masz jasno postawiony cel i motywację do działania, to połowa sukcesu już za Tobą.